W Polsce powstało pierwsze na świecie podziemne sanatorium. Lecznicze odbywa się 135 m pod ziemią

Jakie jest najlepsze sanatorium w Polsce? W dużym stopniu zależy to od naszych potrzeb, ale spośród polskich uzdrowisk jedno miejsce wyróżnia się w szczególności. Tutaj bowiem leczenie odbywa się pod ziemią. Dzięki temu wizyta wpływa korzystnie na zdrowie, a zarazem jest ciekawym doświadczeniem.

Kopalnia soli w Wieliczce jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Polsce, która przyciąga tłumy odwiedzających z kraju i zagranicy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że znajduje się tu też uzdrowisko. Wizytę w tym miejscu warto rozważyć, nawet jeśli nie borykamy się z konkretnymi problemami zdrowotnymi. Jakie zatem konkretnie są jego zalety?

Zobacz wideo Niby mikro, a niezwykle ważny. To o JODZIE wiedzieć warto

Wieliczka: uzdrowisko dla dzieci i dorosłych. Niepowtarzalny mikroklimat pomoże wielu osobom

Uzdrowisko Kopalnia Soli "Wieliczka" ma długą historię, która sięga XIX wieku, kiedy to prowadzono tu jeszcze intensywne prace wydobywcze. To właśnie wtedy doktor Feliks Boczkowski zauważył, że górnicy pracujący w tym miejscu rzadko zapadają na choroby układu oddechowego. Było to dość zaskakujące odkrycie, ponieważ tego typu schorzenia są powszechne w tym zawodzie. Dalsze obserwacje doprowadziły do uruchomienia pierwszego na świecie podziemnego sanatorium alergologicznego "Kinga" w 1964 roku, które zajmowało się przede wszystkim leczeniem chorób dróg oddechowych. W 2011 roku natomiast Kopalnia Soli "Wieliczka" otrzymała status pierwszego w naszym kraju podziemnego sanatorium uzdrowiskowego, gdzie pacjenci regenerują siły 135 metrów pod ziemią.

Jak dowiadujemy się na oficjalnej stronie obiektu, uzdrowisko specjalizuje się obecnie w profilaktyce i leczeniu chorób układu oddechowego, wykorzystując walory podziemnego mikroklimatu. Wskazaniami do pobytu są m.in. przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), nawracające choroby nosa, zatok, gardła, krtani, przewlekłe zapalenie oskrzeli i płuc, schorzenia o podłożu alergicznym czy astma oskrzelowa. Kuracjusze mogą starać się o wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub zdecydować się na pobyt prywatnie. Przy krótszych wizytach (1-3 dni) nie musimy wykonywać dodatkowych badań, ale są one wymagane przy dłuższym wypoczynku (4-21 dni). Na miejscu możemy skorzystać z tężni, przestrzeni do ćwiczeń, a także miejsc noclegowych i wyżywienia. Co więcej, oferta jest dostosowana zarówno do dorosłych, jak i dzieci. Warto mieć też na uwadze, że Wieliczka to nie tylko uzdrowisko.

Kopalnia Soli "Wieliczka": uzdrowisko, nie jest tu jedyną atrakcją. Wizyta będzie pełna wrażeń

Uzdrowisko w Wieliczce jest chętnie wybierane przez kuracjuszy i turystów, ponieważ wizytę można połączyć ze zwiedzaniem słynnej kopalni. Obiekt ten nie bez powodu został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i robi ogromne wrażenie, nawet jeśli już tu wcześniej byliśmy. W tym wyjątkowym miejscu czekają na nas m.in.: podziemna trasa w kopalni, ekspozycja muzeum żup krakowskich oraz kaplica św. Kingi zlokalizowana 101 metrów pod ziemią. Sama Wieliczka również ma sporo do zaoferowania. Wśród ciekawszych zabytków należy wymienić klasztor franciszkanów Reformatorów czy pałace Konopków i Przychockich.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.