Zamek Królewski na Wawelu będzie wyglądać inaczej. Wszystko przez zaskakujące odkrycie

Czy wiesz, z czego słynie Wawel, atrakcja przyciągająca rocznie miliony turystów z całego świata? To nie tylko zamek królewski i katedra, ale także miejsce pełne historycznych tajemnic oraz innowacyjnych działań konserwatorskich. Najnowsze prace przy Wieży Zegarowej ujawniły ciekawe informacje, które niebawem zmienią wygląd historycznego obiektu.

Wawel to nie tylko wyjątkowy punkt na mapie Krakowa, ale również miejsce, które było świadkiem wielu ważnych momentów w burzliwej historii Polski. Wchodząc na jego teren, kroczymy śladami królów, szlachty, artystów i rzemieślników, którzy tworzyli historię nie tylko miasta, ale i całego kraju. Obecnie, dzięki pracy konserwatorów, zabytek ten wciąż odsłania przed nami swoje nowe, często niespodziewane oblicza. To, co wydawało się być dobrze znane i zbadane, często zaskakuje, a najnowsze prace przy Wieży Zegarowej są tego najlepszym przykładem.

Zobacz wideo Nowe centrum technologiczne polskich skoków. Specjalne laboratorium w Krakowie

Wawel zmieni swoje oblicze. Wszystko przez wyjątkowe odkrycie

Wawel, będący dawną rezydencją królów polskich i symbolem narodowym, jest skarbnicą nie tylko legend, ale również konkretnych informacji historycznych i artystycznych. Położony malowniczo nad Wisłą, zamek składa się z majestatycznych budynków, w tym renesansowego Pałacu Królewskiego oraz Katedry Wawelskiej. To właśnie w tej katedrze znajduje się Wieża Zegarowa, zwana też Salomonową, datowana na drugą połowę XIV wieku i będąca świadkiem najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski. Ostatnie prace konserwatorskie przy tej wieży przyniosły niespodziewane odkrycie. 

Zmieni się widok wzgórza wawelskiego. Konserwatorzy pracujący przy najwyższej wieży Wawelu – katedralnej wieży Zegarowej – natrafili na wyraźne ślady złoceń wokół otworów ('okien') jej hełmu. Władze konserwatorskie po analizie zebranego materiału nakazały przywrócić późnobarokową aranżację zwieńczenia 'krakowskiego Big Bena', której istotnym elementem było podkreślenie wysmakowanej architektury hełmu pasami pozłoconej blachy

- czytamy na stronie Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Historycy sztuki zwracają uwagę, że zrealizowane na początku XVIII wieku zwieńczenie Wieży Zegarowej w Katedrze na Wawelu, służącej polskim królom podczas koronacji, jest unikatowym dziełem sztuki budowlanej.

 Jej fundatorem był biskup krakowski Kazimierz Łubieński (zm. 1719), a zaprojektował je najprawdopodobniej Kacper Bażanka, wzorując się na niezrealizowanych projektach dzwonnic dla bazyliki św. Piotra na Watykanie.

- informuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK).

Renowacja hełmu Wieży Zegarowej, rozpoczęła się pod koniec 2022 roku, i nie tylko przywróciła zabytkowi jego dawny blask, ale również zapewniła lepszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Dotychczas zabezpieczono drewnianą konstrukcję nośną, odczyszczono w większości oryginalne, XVIII-wieczne blaszane poszycie, zdemontowano i przeniesiono do pracowni konserwatorskiej blaszane ornamenty (sterczyny, kule itp.). W najbliższym czasie zacznie się uczytelnianie i przywracanie złoceń oraz – w bardzo ograniczonym zakresie – uzupełnianie oryginalnych blach poszycia. Niezbędna będzie również korekta atrybutów figur czterech świętych stojących w narożnikach wieży, które są niezgodne z obowiązującym na początku XVIII wieku (i współcześnie również) kanonem ikonograficznym przedstawiania poszczególnych świętych (np. do ręki św. Wojciecha powróci wiosło). Konserwatorzy podejrzewają, że niezgodność ta to wynik pewnej dezynwoltury ich poprzedników remontujących hełm przed kilkudziesięciu laty.

- dodaje SKOZK na swoim profilu na Facebooku.

Ile lat ma zamek na Wawelu? Niektóre miejsce wyjątkowej budowli zwiedzimy całkowicie za darmo

Korzenie Zamku Królewskiego na Wawelu sięgają XI wieku. Początkowo był to kompleks obronny, który z biegiem lat przekształcił się w majestatyczną rezydencję królewską. Wawel jako siedziba wielu polskich monarchów, był świadkiem kluczowych wydarzeń w historii Polski i przechodził liczne przebudowy w różnych stylach architektonicznych, od romańskiego po barokowy.

 

Bilety do Zamku Królewskiego można nabyć zarówno online, jak i na miejscu, w kasie. Interesującą opcją jest możliwość bezpłatnego wejścia na niektóre wystawy w każdy poniedziałek. Warto jednak pamiętać, że liczba darmowych biletów jest ograniczona, a zwiedzanie możliwe jest tylko w wyznaczonych godzinach (10.00 - 16.00). Ceny płatnych wejściówek różnią się w zależności od wybranej trasy zwiedzania oraz rodzaju biletu. Szczegółowe informacje znajdują się na oficjalnej stronie Zamku Królewskiego na Wawelu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.