W urzędzie dowiedziała się, że od dwóch lat jest żoną Mustafy. Wszystko przez zgubiony paszport

Życie bez ślubu to coraz częstszy wybór par. Ślub bez związku jest jednak raczej czymś niespotykanym. W tym przypadku jedna ze stron nie była nawet świadoma, że od kilku lat ma męża. Poinformowali ją o tym dopiero urzędnicy przy okazji załatwiania innej sprawy. Okazało się, że zawiniła jej jedna decyzja.

Zgubienie dokumentów tożsamości jest stresującym doświadczeniem, które może stać się źródłem wielu problemów. Zazwyczaj jednak na myśl przychodzi nam tu ryzyko zaciągnięcia kredytu na nasze nazwisko. Tymczasem potencjalne zagrożenia wcale się na tym nie kończą. Przekonała się o tym pewna 24-letnia Rosjanka mieszkająca w Petersburgu. Sprawa wyszła na jaw, gdy na świat przyszło jej dziecko.

Zobacz wideo Zuzanna Polak: Nie płacisz za usługi w sieci? Pewnie oddajesz w zamian swoje dane

Zastrzeżenie dokumentu tożsamości mogło uchronić ją przed małżeństwem. O swoim mężu dowiedziała się przypadkiem

Jak donosi portal Oddity Central, wspomniana kobieta zgubiła paszport latem 2021 roku. Choć zgłosiła sprawę lokalnej policji, nigdy nie zadała sobie trudu, aby ponownie wydano jej dokument podróży, ponieważ nie był jej potrzebny. Jednocześnie założyła, że nikt nie będzie miał pożytku z jej starego paszportu. O sprawie przypomniała sobie dopiero na początku tego roku, gdy starała się o wydanie aktu urodzenia dla swojego dziecka. Usłyszała wówczas od urzędników, że musi pojawić się ze swoim mężem, Egipcjaninem o imieniu Mustafa. Kobieta była szczerze zaskoczona, gdyż nigdy nawet nie spotkała mężczyzny o takim imieniu. Mimo to w rosyjskim rejestrze widniał jako jej małżonek. Co więcej, para rzekomo była małżeństwem od stycznia 2022 roku.

Nie jest jasne, czy Mustafa sam znalazł paszport kobiety, czy też kupił go na czarnym rynku, ale według ostatnich doniesień prasowych obywatel Egiptu wykorzystał dokument do ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy w Rosji, podając się za męża mieszkanki Petersburga. Tajemnicą pozostaje to, jak mężczyźnie udało się zarejestrować związek, mając do dyspozycji wyłącznie paszport. Na szczęście dla Rosjanki, rosyjski sąd ostatecznie unieważnił to nietypowe małżeństwo po wysłuchaniu zeznań kobiety i potwierdzeniu, że trzy lata temu zgłosiła zagubienie dokumentu. Warto jednak wykorzystać tę sytuację jako przestrogę i przypomnieć, jak należy postępować w podobnych przypadkach.

Gdzie zgłosić zgubienie paszportu? Pamiętaj, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo

Jak podkreśla strona rządowa Powroty, zaginięcie, kradzież lub uszkodzenie paszportu powinniśmy niezwłocznie zgłosić organowi paszportowemu. Zrobimy to przez e-usługę "Zgłoś utratę lub uszkodzenie paszportu albo innego dokumentu", lub osobiście w punkcie paszportowym. Zgłaszać należy też takie sytuacje w przypadku innych dokumentów tożsamości. Pamiętajmy również o opcji zastrzeżenia numeru PESEL, którą znajdziemy w aplikacji mObywatel. Choć ryzyko wykorzystania naszych danych do zawarcia małżeństwa jest stosunkowo niewielkie, to już zaciąganie kredytów zdarza się znacznie częściej, więc problemu tego nie należy ignorować.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.