Ambasada Polski w Rzymie ostrzega turystów. Borseggiatori to coraz większy problem

Ambasada Polski w Rzymie wydała niecodzienny komunikat skierowany do rodaków planujących wakacje w stolicy Włoch. W przewrotnym ostrzeżeniu napisano: 'Ty oglądasz Koloseum, oni oglądają Ciebie', co ma na celu zwrócić uwagę na obecność kieszonkowców w popularnych turystycznych lokalizacjach.

Ambasada RP w Rzymie wykorzystała platformę X, aby przekazać polskim turystom ważne ostrzeżenie: "Ty oglądasz Koloseum, oni oglądają Ciebie". Przestroga ta odnosi się do borseggiatori, czyli kieszonkowców, którzy często celują w nieostrożnych zwiedzających. Ambasada radzi, aby być wyjątkowo uważnym w tłocznych miejscach i zwracać szczególną uwagę na dokumenty oraz pieniądze. Do wpisu dołączono również link do rządowej strony Polska we Włoszech, gdzie można znaleźć więcej wskazówek dla Polaków planujących podróż do tego kraju.

Zobacz wideo Tak Wojciech Szczęsny odpoczywa po operacji. Bajkowa sceneria

Borseggiatori - kto to taki? Ambasada RP w Rzymie ostrzega

Czy wiesz, kim są borseggiatori? To termin pochodzący z języka włoskiego i oznaczający kieszonkowców. Szczególnie aktywni są w tak zatłoczonych miejscach, takich jak okolice Koloseum. Ostrzeżenie wydane przez Ambasadę RP w Rzymie ma na celu podkreślenie, że podczas podziwiania zabytków, niezwykle ważna jest ochrona własnych dóbr.

Uważaj na złodziei! Pilnuj swoich dokumentów, rzeczy wartościowych i pieniędzy. Nie trzymaj ich w jednym miejscu. W miejscach publicznych zawsze miej oko na swoją torbę lub bagaż. Czasami wystarczy postawienie torby na chodniku lub ławce, na której siedzisz, by zostać okradzionym. Kradzieże w miejscach turystycznych zdarzają się naprawdę często.

- czytamy na stronie rządowej.

Na portalu Polska we Włoszech znajdują się również szczegółowe wytyczne dotyczące bezpieczeństwa osobistych przedmiotów. Zaleca się, aby nie pozostawiać w samochodzie w miejscach widocznych żadnych bagaży, toreb ani innych wartościowych rzeczy, a w przypadku utraty dokumentów lub bycia ofiarą przestępstwa, należy niezwłocznie zgłosić sprawę na najbliższym posterunku karabinierów (carabinieri) lub policji (polizia).

Nie zostawiaj w samochodzie w widocznym miejscu żadnych bagaży ani toreb. W ogóle nie zostawiaj w pojeździe pieniędzy, dokumentów i cennych przedmiotów (komputerów, telefonów). Jeśli bagaże muszą zostać na noc w samochodzie - zaparkuj w oświetlonym miejscu objętym monitoringiem

- informuje strona rządowa.

 Praktyczne porady dla turystów udających się do Włoch. Bezpieczne wakacje – mini poradnik MSZ

Strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych radzi także, aby podróżować zarówno z dowodem osobistym, jak i paszportem. Oba dokumenty warto jednak nosić w różnych miejscach, by w przypadku kradzieży jednego z nich, można było posłużyć się drugim.

Przed podróżą odbierz ze swojego oddziału NFZ kartę EKUZ - pozwoli Ci ona na uzyskanie bezpłatnej niezbędnej pomocy medycznej w nagłych sytuacjach

- radzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Dla zapewnienia większego komfortu zalecane jest także wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, które umożliwi korzystanie z usług prywatnych lekarzy, a także ubezpieczenia assistance dla samochodu.

Jeżeli przyjeżdżasz samochodem, pamiętaj, że w centrach wielu włoskich miast obowiązuje strefa ograniczonego ruchu, do której nie można wjechać bez przepustki. Miejsca parkingowe oznaczone niebieskimi liniami są płatne. Większość autostrad we Włoszech jest płatna (płaci się w bramkach gotówką lub kartą). Kary za przekroczenie prędkości są wysokie. W wielu miejscach działają fotoradary oraz odcinkowy pomiar prędkości – mandaty docierają również do Polski

- czytamy dalej na stronie MSZ. Warto również być przygotowanym na naturalne zagrożenia, takie jak trzęsienia ziemi, szczególnie w rejonach o zwiększonej aktywności sejsmicznej, jak okolice Neapolu.

We Włoszech zdarzają się trzęsienia ziemi (zwróć uwagę na aktywność sejsmiczną w okolicach Neapolu), rozległe pożary i inne kataklizmy naturalne. Nie jedź w rejony objęte niebezpieczeństwem, a jeśli już tam jesteś - bezwzględnie przestrzegaj zaleceń służb. Obserwuj lokalne media i konta Ambasady RP w Rzymie i Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie na facebooku i twitterze. 

- dodaje strona gov.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.