To w tym kraju znajdziesz najczystsze morze w Europie. Przebadano próbki. "Doskonała"

Komisja Europejska stworzyła ranking miejsc, w których turyści mogą cieszyć się najlepszej jakości wodą. Szczególnie dobrym wynikiem może poszczycić się jeden z bałkańskich krajów. Badania próbek wody mówią same za siebie - znaczna większość jest doskonała.

Chorwacja od lat zachwyca wspaniałą pogodą, pięknym krajobrazem i niezliczonymi malowniczymi plażami, na których można wypocząć w pobliżu krystalicznie czystej wody. Dzięki raportowi Komisji Europejskiej udowodniono, że tamtejsze morze naprawdę odznacza się "doskonałą" jakością. To udowodnione naukowo!

Zobacz wideo Bałkany mają dość. Protesty w Serbii, Czarnogórze i Albanii

Chorwacja: Morze Adriatyckie jest wyjątkowo czyste. Wykonano badania

Morze Adriatyckie słynie z przejrzystych i pięknych wód. Eksperci z instytutów zdrowia publicznego nad Adriatykiem postanowili zebrać próbki w 1120 lokalizacjach i zbadać jakość wody. Dzięki przeprowadzonym badaniom stworzono ranking najczystszych mórz Starego Kontynentu. W ten oto sposób oficjalna stała się informacja, że to właśnie Chorwacja odznacza się akwenami najlepszej jakości. W 97 proc. zaznaczono kondycję materiału jako "doskonałą". Lokalne stacje mówią o wynikach jak o krajowym sukcesie.

To wspaniała wiadomość, służąca dodatkowej promocji Adriatyku i naszej turystyki, ale także obowiązek zadbania o to, co mamy

- podaje chorwacka stacja HRT. Nie mniejszym entuzjazmem wykazał się zastępca burmistrza Splitu, Bojan Ivoszević.

Adriatyk to prawdziwa perła, mamy to bogactwo naturalne, o które tak naprawdę musimy jedynie dbać i utrzymywać. Jesteśmy naprawdę o kilka poziomów ponad wszystkimi innymi ośrodkami turystycznymi

- skomentował dla lokalnych mediów. Pierwsze miejsce w rankingu jest niczym światełko w tunelu dla władz Chorwacji, która według danych Eurostatu jest krajem wysoce uzależnionym od sektora turystycznego. 11 proc. PKB w Zagrzebie jest generowane właśnie dzięki niemu.

Co zobaczyć w Chorwacji? Wybrzeże oferuje mnóstwo pięknych plaż i najczystszą wodę w całej Europie

Na wybrzeżu chorwackim znajduje się sporo pięknych plaż. Większość z nich jest kamienista lub żwirowa. Na szczęście wybrzeże jest wyposażone także w te piaszczyste. Najczęściej obieranym kierunkiem przez rodziny z dziećmi jest hawajska plaża położona w zatoce Principina. Oddalona jest niecałe pięć km od Puli i posiada łagodne zejście do wody. Dodatkowo nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają ratownicy. Najbardziej rozpoznawalnym zakątkiem Chorwacji jest Złoty Róg na południowym wybrzeżu wyspy Brac. To tutaj miłośnicy pięknych kadrów odnajdą swój raj na ziemi, a sportowcy mogą uprawiać różnego rodzaju wodne aktywności. Jedynym minusem jest spora liczba turystów, którzy co roku licznie przybywają w te tereny. Jeśli zależy wam na piaszczystej plaży, najlepszym wyborem będzie Prapratno na półwyspie Pelješsac. W otoczeniu sosnowego lasu jest doskonałym miejscem do ukojenia zmysłów i wyciszenia rozbieganych myśli. Zagraniczni turyści wysoce cenią sobie uroki, które oferują chorwackie tereny.

Wasze morze jest bardzo piękne, takie błękitne i czyste. Morze w Szwecji jest brązowe i okropne

- wypowiedziała się dla stacji HRT kobieta pochodząca ze Szwecji. Polacy także uwielbiają kierować się w stronę Bałkanów. W ubiegłym roku Chorwację odwiedziło około 127 tysięcy naszych rodaków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.