Zamek królewski w Dobczycach położony jest na skalistym wzgórzu nad Jeziorem Dobczyckim, powstałym ze spiętrzenia wód Raby, a o wzgórze zamkowe wsparta jest zapora jeziora. Wzgórze to stanowi świetny punkt widokowy na Pogórze i Beskidy.
Kiedy powstał zamek królewski w Dobczycach? Przyjmuje się, że na wzgórzu, na którym obecnie znajduje się warownia, pierwsze fortyfikacje pojawiły się już za panowania pierwszych Piastów. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XIV wieku. Pierwotnie zajmował on najwyższą partię wzgórza i była to cylindryczna wieża otoczona umocnieniami. Później gruntownie go przebudowano. Swoją świetność przeżywał pod koniec XVI wieku, wówczas gotycka warownia przeistoczyła się w renesansową rezydencję. W 1702 roku, podczas drugiej inwazji Szwedów, zamek został zniszczony, a w 1735 roku strawił go pożar. Do dalszej dewastacji warowni przyczyniła się okoliczna ludność, która w XIX w. stopniowo go rozbierała, pozyskując materiał budowlany (z którego powstał m.in. kościół w Dobczycach). Z początkiem XX wieku pozostałości zamku zostały objęte ochroną, przeprowadzono prace archeologiczne i zabezpieczające. W II połowie minionego stulecia rozpoczęła się stopniowa rekonstrukcja zamku, a w odnowionych salach utworzono muzeum.
Zamek i skansen w Dobczycach można zwiedzić w ramach tego samego biletu wstępu. W zamku na zwiedzających czekają:
W bezpośrednim sąsiedztwie zamku znajduje się skansen architektury drewnianej, stanowiący etnograficzny dział muzeum. W jego skład wchodzą:
Ile trzeba zapłacić za to, by zwiedzić zamek w Dobczycach? Cennik znajdziemy na internetowej stronie Muzeum Regionalnego w Dobczycach. Normalny bilet wstępu kosztuje 15 złotych, za bilet ulgowy uiścić należy 12 złotych. Bilet ulgowy przysługuje uczniom szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studentom, a także emerytom, rencistom, osobom z niepełnosprawnościami oraz pracownikom muzeów. Zwolnieni z opłat za wstęp do Muzeum są:
Istnieje możliwość zakupienia biletu rodzinnego w cenie 35 złotych oraz wykupienia usługi przewodnickiej dla grupy (koszt 90 zł w godzinach otwarcia Muzeum lub 150 zł po godzinach). Muzeum oferuje także takie usługi, jak ognisko na zamku, lekcja muzealna, warsztaty czy zdjęcia okolicznościowe.
Kiedy można odwiedzić zamek w Dobczycach? Zwiedzanie możliwe jest od kwietnia do października. W kwietniu muzeum czynne jest od wtorku do piątku w godzinach od 10:00 do 16:00, a w soboty i niedziele od 10:00 do 18:00. W tych samych godzinach, tj. od 10:00 do 18:00, czynne jest muzeum w maju, czerwcu i wrześniu od wtorku do niedzieli. W lipcu i w sierpniu od wtorku do piątku muzeum można zwiedzać od 10:00 do 18:00, a w soboty i niedziele od 10:00 do 19:00. Najkrócej czynne jest muzeum w październiku: w środy, czwartki i piątki w godzinach od 10:00 do 16:00, a w soboty i niedziele od 10:00 do 17:00. Szczegółowe informacje można uzyskać w biurze PTTK pod numerem telefonu 505 451 570, bądź też w muzeum.
Gdzie dokładnie mieści się zamek w Dobczycach? Stare Miasto, 32-410 Dobczyce to pełen adres zamku, w którym swoją siedzibę ma Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach.
Jak dojechać do Dobczyc? Jeśli stawiamy na transport publiczny, to powinniśmy dostać się koleją do Krakowa lub Wieliczki, a stamtąd busami. Jeśli jedziemy własnym samochodem, to z Krakowa należy kierować się do Wieliczki, a na wysokości Wieliczki skręcić w prawo w drogę nr 964, którą dotrzemy do Dobczyc. Z kolei z Bochni lub Myślenic dojedziemy do Dobczyc drogą nr 697.
Zobacz też: Te jeziora są uznawane za najpiękniejsze w Polsce. Wciąż nie każdy się z tym zgadza