To największe cuda Polski 2024. Są wyniki. Fascynujące odkrycia na mapie turystycznej kraju

Czy sądziliście, że znacie wszystkie największe cuda natury w Polsce? Najnowsze wyniki Plebiscytu Cuda Polski 2024, który corocznie organizowany jest przez magazyn "National Geographic Traveler" oraz serwis National Geographic, mogą zaskoczyć. Poznaj nowe, bajkowy miejsca na turystycznej mapie kraju.

Zakończyła się kolejna edycja plebiscytu Cuda Polski 2024, w której udział wzięli czytelnicy magazynu "National Geographic Traveler" oraz użytkownicy serwisu National Geographic. Głosowali oni na najbardziej urokliwe - ich zdaniem - a często jeszcze nieodkryte miejsca na turystycznej mapie Polski. W tym roku o tytuł "nowego cudu" ubiegało się 48 wyjątkowych zakątków, które zyskały uznanie dzięki wsparciu regionalnych organizacji turystycznych, lokalnych przewodników oraz samych mieszkańców. Łącznie oddano rekordową liczbę 258 tysięcy głosów, co nie tylko podkreśla rosnące zainteresowanie Polaków odkrywaniem krajowych atrakcji, ale również wskazuje na dynamiczne zaangażowanie społeczności w promowanie swoich regionów.

Zobacz wideo Pierwszy turysta w kosmosie - miliarder, Richard Branson

Gdzie na weekend w Polsce? Nieoczywiste perełki na turystycznej mapie kraju

Zwycięzcą tegorocznego plebiscytu zostały Bory Tucholskie, znane jako zielone płuca kraju, rozciągające się na południowych granicach województwa pomorskiego i północnych obszarach województwa kujawsko-pomorskiego. Na Dolnym Śląsku zachwyciła Twierdza Srebrna Góra, a w Kujawsko-Pomorskim zainteresowanie wzbudziły Pałace w Ostromecku. W Lubelskim zwyciężyły Chełmskie Podziemia Kredowe, podczas gdy w Lubuskim najwięcej głosów zdobył Park Dworski w Iłowej. W Łódzkiem uwagę skupiło Centralne Muzeum Włókiennictwa wraz z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej. Zamek w Muszynie został wyróżniony w Małopolsce, Wzgórze Tumskie w Płocku na Mazowszu, a w Opolskiem ciekawostką okazała się Fabryka Robotów w Mosznej. Na Podkarpaciu zwyciężył Zamek w Łańcucie, na Podlasiu Prawosławny skit w Odrynach. W Śląskim natomiast wyróżnione zostało miasto Bielsko-Biała. W województwie świętokrzyskim największe uznania zyskało Muzeum Archeologiczne w Wiślicy, na Warmii i Mazurach Lidzbark Warmiński, a w Wielkopolsce - Pyzdry. W Zachodniopomorskiem na podium stanęło Darłowo.

Nie mamy wątpliwości, że "Cuda Polski" to największy w naszym kraju plebiscyt, którego celem jest promowanie wciąż niedocenionych miejsc w naszym kraju. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział jeszcze więcej osób niż rok temu. Walka była wyrównana do samego końca, a każdy z ponad 250 tys. głosów oddanych na nominowane miejsca mógł zaważyć o zwycięstwie. Warto podkreślić, że mimo iż tytuł nowych "Cudów Polski" trafi tylko do 16 miejsc, każda z nominowanych destynacji jest warta odwiedzenia. 

– mówi Łukasz Załuski, redaktor naczelny "National Geographic Polska". 

Najpiękniejsze miejsca w Polsce w świetle reflektorów. Bajkowe miejsca na turystycznej mapie kraju

Plebiscyt "Cuda Polski 2024" przyniósł odkrywcze spojrzenie na znane i mniej znane zakątki Polski. Bory Tucholskie przyciągają nie tylko miłośników przyrody, ale także tych poszukujących spokoju i wytchnienia od codziennego zgiełku. Twierdza Srebrna Góra na Dolnym Śląsku, ze względu na swoją bogatą historię militarną, jest magnesem dla turystów i historyków, podczas gdy Pałace w Ostromecku, z ich barokowym splendorem, kuszą wielbicieli architektury i sztuki. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi z kolei nie tylko prezentuje bogactwo tekstyliów, ale także opowiada o przemysłowej ewolucji miasta, kluczowej dla rozwoju polskiego włókiennictwa.

Wielkie gratulacje dla wszystkich tegorocznych zwycięzców. Kolejny raz nasi czytelnicy wybrali 16 nowych "Cudów Polski", oddając na nie rekordową liczbę głosów. Pokazuje to, jak bardzo chcemy promować i odkrywać nasz kraj. I jak bardzo jest on zróżnicowany. Na liście znalazły się bowiem miejsca naturalne, takie jak Bory Tucholskie, ale także te z wielką historią, jak Zamek w Łańcucie czy Twierdza Srebrna Góra. Nie brakuje również miast, jak Pyzdry czy Lidzbark Warmiński, które z pewnością warto odwiedzić. Mam nadzieję, że "Cuda Polski 2024" staną się wyjątkowym, zaskakującym szlakiem podróżniczym

– dodaje Michał Cessanis, redaktor prowadzący „National Geographic Traveler" i ambasador plebiscytu.

Każde z miejsc wyróżnionych w plebiscycie "Cuda Polski 2024" nosi w sobie wyjątkowy charakter i opowiada inną historię, odzwierciedlającą bogactwo kulturowe i naturalne naszego kraju.  

Wyniki plebiscytu Cuda Polski 2024:

  1. Dolnośląskie – Twierdza Srebrna Góra;
  2. Kujawsko-Pomorskie – Pałace w Ostromecku;
  3. Lubelskie – Chełmskie Podziemia Kredowe;
  4. Lubuskie – Park Dworski w Iłowej;
  5. Łódzkie – Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej;
  6. Małopolskie – Zamek w Muszynie;
  7. Mazowieckie – Wzgórze Tumskie w Płocku;
  8. Opolskie – Fabryka Robotów w Mosznej;
  9. Podkarpackie – Zamek w Łańcucie;
  10. Podlaskie – Prawosławny skit w Odrynkach;
  11. Pomorskie – Bory Tucholskie;
  12. Śląskie – Bielsko-Biała;
  13. Świętokrzyskie – Muzeum Archeologiczne w Wiślicy;
  14. Warmińsko-Mazurskie – Lidzbark Warmiński;
  15. Wielkopolskie – Pyzdry;
  16. Zachodniopomorskie – Darłowo.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: