Kolejny wakacyjny kraj zmaga się z konsekwencjami upałów. Nieustannie rosnące temperatury stanowią poważne zagrożenie dla turystów i mieszkańców już nie tylko w kwestii zdrowia, ale i życia. Na Cyprze termometry pokazują nawet 42 stopnie Celsjusza, a z powodu przegrzania zmarło kilka osób.
Planując wakacje, najczęściej bierzemy pod uwagę te miejsca, w których panuje tropikalny klimat, a pięknej, słonecznej pogody możemy niemal być pewni. Niestety z roku na rok temperatury latem są coraz wyższe. Gdy przy skali od 25 do 30 stopni Celsjusza możemy czuć się doskonale, tak ponad 40 stopni jest już zagrażające życiu i zdrowiu. Obecnie z taką pogodą musi zmagać się większość krajów śródziemnomorskich, w tym uwielbiana przez Polaków wyspa - Cypr. Obecnie lepiej się tam nie wybierać. Krajowy Instytut Meteorologii ostrzega przed falą ogromnych upałów, sięgających nawet do 42 stopni Celsjusza. W momencie gdy przyzwyczajeni do ukropu mieszkańcy mają szansę poradzić sobie z takimi warunkami, tak turyści niekoniecznie. Na przegrzanie zaś najbardziej narażone są dzieci, seniorzy, kobiety w ciąży i osoby osłabione z różnych powodów. Nie zapominajmy również o naszych czworonożnych pupilach, dla których upał również potrafi być zabójczy. Niestety upały na Cyprze zebrały już pierwsze żniwo. 64-letnia mieszkanka Nikozji zmarła z powodu udaru jako trzecia ofiara fali ukropu. Czy da się jednak wychłodzić w takich warunkach? Okazuje się, że może być z tym spory problem.
Na Cyprze co chwila padają rekordowe temperatury. Wciąż jednak 40-stopniowe upały nie odrzucają wczasowiczów. Mają oni bowiem nadzieję, że uda im się wychłodzić w morzu. Niestety, choć woda jest przyjemna, to jej temperatura sięga nawet 30 stopni Celsjusza. W takich warunkach bardzo łatwo jest o przegrzanie. Niestety nic nie wskazuje na to, by szybko miało się to zmienić.
Służby meteorologiczne prognozują, że wysokie temperatury przekraczające średnią normę 38 stopni Celsjusza utrzymają się do połowy sierpnia.
- informuje lokalny serwis Famagusta Gazette. Pamiętajmy, żeby w przypadku takiej pogody robić wszystko, by nie doświadczyć udaru. Nośmy nakrycie głowy, nie wychodźmy z klimatyzowanych pomieszczeń w godzinach szczytu oraz pijmy znacznie więcej płynów niż zazwyczaj.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.