Nie musisz jechać do uzdrowiska, by z niej korzystać. Wyjątkowa atrakcja pojawi się na południu Polski

Miejscowości uzdrowiskowe przyciągają turystów i kuracjuszy chcących poprawić swój stan zdrowia. Okazuje się jednak, że część atrakcji znanych z tych miejsc stopniowo wkracza do innych miast. Opole planuje postawić już drugi tego rodzaju obiekt. Władze miasta czekają obecnie na oferty projektu.

Uzyskanie statusu uzdrowiska nie jest łatwe i wymaga spełnienia określonych standardów. Z tego względu pobyt w takim miejscu będzie zawsze wyjątkowy. W niemal każdym mieście możemy jednak mieć namiastkę takiego zdrowotnego wyjazdu, a umożliwiają nam to tężnie solankowe. Kiedyś konstrukcje te kojarzyły się przede wszystkim z takim miejscowościami jak Ciechocinek, ale dziś stają się znacznie łatwiej dostępne.

Zobacz wideo Niby mikro, a niezwykle ważny. To o JODZIE wiedzieć warto

Tężnia solankowa: Wieliczka i Ciechocinek mają konkurencję. Opole przedstawiło duże plany

Jakiś czas temu pisaliśmy o nowej atrakcji dla dzieci przy tężni solankowej w Wieliczce, która jest jednym z popularniejszych obiektów tego typu w Polsce. To zarazem przykład tężni w miejscowości, która nie posiada statusu uzdrowiska. Warto jednak podkreślić, że podobne atrakcje (choć może odrobinę mniej imponujące) znajdziemy nawet w Warszawie. Opole z kolei docenia ich zalety na tyle, że postanowiono o budowie kolejnego obiektu.

Jest duża szansa, że już wkrótce tężnia 'Malinka-Zdrój' będzie mieć młodszą i nieco mniejszą 'siostrę'. W samej konstrukcji ona będzie bardzo podobna do tężni na Malince. Oczywiście, wykonawca, który będzie przygotowywać dokumentację techniczną, musi przedstawić szczegóły konstrukcji obiektu oraz instalacji koniecznych do napędzania tejże tężni. Do tego trzeba pamiętać o oświetleniu i wielu innych rzeczach

- poinformował w rozmowie z Radiem Opole Adam Leszczyński, rzecznik Urzędu Miasta Opole. Nowa tężnia w Opolu ma mieć 10 metrów długości i trzy metry wysokości, a zlokalizowana będzie na osiedlu Armii Krajowej obok placu zabaw i tak zwanej górki śmierci. Solanka w konstrukcji ma krążyć w obiegu zamkniętym. Ratusz ogłosił już przetarg na sporządzenie projektu, a na oferty czeka jeszcze tylko do końca lipca. Kto jednak skorzysta najbardziej na powstaniu nowej tężni?

Na co pomaga tężnia solankowa? Mieszkańcy Opola i kuracjusze mają powody do radości

Jak wyjaśnia portal medonet.pl, tężnia solankowa to konstrukcja z drewnianych ram ściennych o różnych kształtach, najczęściej jodłowych lub sosnowych, która jest wypełniona wiązkami chrustu, najczęściej tarniny. Wykorzystuje się w nich wodę mineralną bogatą w jony sodowe, związki bromu, jodu oraz soli magnezowych. Spływając po wieży konstrukcji, częściowo paruje i powstaje wówczas lecznicza para wzbogacająca powietrze w magnez, jod, potas, żelazo, brom czy sód. Związki te są przyswajane poprzez układ oddechowy i skórę. Tężnie solankowe są zalecane szczególnie przy leczeniu przewlekłych i nawracających chorób układu oddechowego, a także profilaktycznie w celu oczyszczenia dróg oddechowych. Ponadto mogą wpływać pozytywnie na osoby zmagające się z alergiami i rozszerzającymi oskrzelami, a nawet niektórymi chorobami skóry i chorobami tarczycy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.