Choć rząd Czarnogóry nie wprowadził stopnia zagrożenia terrorystycznego, nie oznacza to, że turyści nie mają powodów do niepokoju. W tym kraju oprócz pięknych widoków, malowniczego morza i pysznej kuchni regionalnej czekać mogą nas nieprzyjemności. Na to powinniśmy uważać w czasie podróży.
Jedno z największych niebezpieczeństw podczas wakacji w Czarnogórze jest związane z przestępstwami, które uderzają w podróżnych.
Najczęściej zdarzają się one w miejscach słabo strzeżonych, np. na polach namiotowych. Należy zachować ostrożność w miejscach zatłoczonych, na bazarach, w miejscowych sklepikach, aby uniknąć utraty środków finansowych lub dokumentów
- ostrzega polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Każdy, kto choć raz borykał się z problemem zgubionego lub skradzionego dokumentu, z pewnością pamięta stres z tym związany. Dodatkowe sytuacja ta może być o wiele bardziej dotkliwa, jeśli do takiego zdarzenia dojdzie za granicą. Wówczas niezwłocznie należy zgłosić kradzież dokumentu policji i pobrać zaświadczenie.
Policjant przyjmie zeznanie, z którym o ile nie posiadamy innych dokumentów uprawniających nas do powrotu do Polski (dowód osobisty lub paszport) będzie należało zgłosić się do Konsula.
- podkreśla resort. Jednak nie to jest najgorsze. Nasze wakacje mogą zmienić się w koszmar, kiedy na naszej drodze stanie jedna z grup przestępczych działających na terenie turystycznego państwa.
W Czarnogórze funkcjonują zwalczające się grupy przestępcze, których porachunki niekiedy przenoszą się na ulice miast (najczęściej Budva, Kotor, Podgorica). Rzadko zdarzają się strzelaniny i eksplozje ładunków wybuchowych
- czytamy na stronie MSZ. Przed wyjazdem warto wziąć pod uwagę, że w Czarnogórze występują inne zagrożenia. Tym razem związane nie z przestępczością a naturą.
W letnich miesiącach na terenie tego kraju wzrasta zagrożenie pożarowe. Dużą uwagę zwraca na to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Czarnogóry, które apeluje, by nie używać pirotechniki oraz nie rozpalać ognia na otwartej przestrzeni. W lasach także musimy mieć się na baczności. Podobnie jak w Polsce występują tam kleszcze. Z kolei w wodach Morza Adriatyckiego możemy napotkać na jeżowce oraz meduzy. Warto zaznaczyć, że te ostatnie znacząco różnią się od tych występujących w Bałtyku. Meduzy parzą bardzo boleśnie, a nasz kontakt z nimi może skończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, w tym utratą świadomości czy problemami z oddychaniem. Na koniec dodamy tylko, że w Czarnogórze mogą wystąpić trzęsienia ziemi, o czym przypomina MSZ.
Pamiętaj, aby w czasie silnego wstrząsu schować się pod blatem solidnego stołu lub stanąć we framudze drzwi umieszczonych w ścianie nośnej budynku, w miarę możliwości z daleka od ciężkich przedmiotów, które mogą spaść. Staraj się przede wszystkim chronić głowę. Zaczekaj do końca pierwszego uderzenia i dopiero wtedy opuść budynek
- instruuje w komunikacie ministerstwo. Jak widać, zagrożeń w Czarnogórze jest wiele. Zanim jednak postanowisz zrezygnować z wyjazdu, pamiętaj, że w większości nieprzyjemności unikniesz przy zachowaniu ostrożności. Pomocne w zadbaniu o swoje bezpieczeństwo na wakacjach będzie zarejestrowanie się w rządowym systemie Odyseusz.
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować
- wyjaśnia MSZ.
Zgłoszenie do niego jest bezpłatne i można go dokonać na dwa sposoby: zgłoszenie podróży lub przez założenie profilu w systemie. Wszelki informacje na ten temat znajdują się na stronie odyseusz.msz.gov.pl.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.