Kultowa atrakcja Wrocławia powraca. Wita turystów od 1964 roku. "Był jako jeden z pierwszych"

Wrocław kojarzony jest w głównej mierze z Panoramą Racławicką, Ostrowem Tumskim oraz największym rynkiem w Polsce. Nie da się jednak ukryć, że istotną rolę w mieście odgrywają również neony. Najważniejszy z nich został właśnie odremontowany. Spójrzcie, jak pięknie świeci.

Dobry wieczór we Wrocławiu - tymi słowami przez lata byli witani turyści przybywający do stolicy Dolnego Śląska, którzy wysiadali na dworcu głównym. Z pewnością także niejeden mieszkaniec doceniał ten uprzejmy zwrot, po długiej podróży do rodzinnego miasta. Niestety, jak śpiewała Anna Jantar: Nic nie może wiecznie trwać. Po latach służby neonowy napis zaczął tracić swój blask. Wątłe światło nie napawało już tak dużym optymizmem jak dawniej. Na szczęście, udało się to naprawić.

Zobacz wideo Jak zrobić cotton balls i neon na ścianę za grosze?

Neony we Wrocławiu są znakiem rozpoznawczym miasta. Jeden z nich znajduje się przy dworcu głównym

Neonowy napis, położony na dachu budynku przy ul. Piułsudzkiego we Wrocławiu, to jeden z kultowych symboli stolicy Dolnego Śląska. Mężczyzna w kapeluszu trzymający kwiat od 1962 roku wita osoby wychodzące z dworca głównego słowami "Dobry wieczór we Wrocławiu". Autorem tego ponadczasowego tworu jest Janusz Tarantowicz. Napis na stałe wkradł się w serca mieszkańców i miłośników Wrocławia. Zaledwie 14 lat po pierwszej odsłonie, doczekał się piosenki "Neonowy Pan", do której słowa napisał Ryszard Wojtyłła, a muzykę skomponował Zbigniew Piotrowski. Ciężko wyobrazić sobie bardziej elegancki gest powitalny, od starego, dobrego neonu. Z czasem jednak jego blask zaczął przygasać, co wprawiło w smutek sporą część społeczeństwa. Jego naprawa wiązała się nie tylko ze sporymi kosztami, ale także ze znalezieniem osoby, która będzie chciała się podjąć tego projektu. Wiosną 2024 roku Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu rozpoczął podejmowanie w tym celu odpowiednich kroków. Zadanie nie należało do najprostszych, jednak udało się je wykonać. Naprawa kultowego napisu wiązała się z szeregiem różnorodnych działań.

Wrocław: atrakcje. Kultowy napis przy dworcu głównym znów rozbłyśnie

Aby miły pan z kapeluszem ponownie mógł witać gości, niezbędnym działaniem było ponowne wykonanie rur neonowych, o długości 80 metrów. Kiedy powstała już podstawa, należało wytworzyć transformatory neonowe oraz wymienić instalację wysokiego napięcia. Następny w kolejce działań renowacyjnych czekał demontaż i pobranie wzorca szablonu. Po wszystkim wystarczyła ponowna instalacja odnowionego napisu. Koszty remontu zostały oszacowane na około 42 tys. zł. Nie da się jednak ukryć, że każda cena jest warta tak kulturalnego powitania w mieście. O oddaniu odświeżonej formy neonu na swoich mediach społecznościowych poinformował prezydent miasta Jacek Sutryk.

Dobry wieczór we Wrocławiu już świeci pełnym blaskiem po remoncie

- czytamy w poście zamieszczonym na platformie Facebook, 27 lipca 2024 roku. W sekcji komentarzy można dostrzec spory entuzjazm mieszkańców, oraz osób, którym napis kojarzy się z beztroskimi czasami dzieciństwa.

To fajna wizytówka, od lat była kojarzona z Wrocławiem, ciesze się ze znowu pięknie świeci i wita odwiedzających piękny Wrocław
Pięknie przypomina mi czasy dzieciaka kiedy odwiedzaliśmy dziadków. Cudo
To neon mojego dzieciństwa! Był we Wrocławiu jako jeden z pierwszych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.