Życie osób zmotoryzowanych w wielu polskich miastach nie należy do łatwych. Brak miejsc parkingowych i odpowiedniej infrastruktury, a także korki, które wydłużają czas dojazdu, to tylko niektóre z licznych wyzwań, przed którymi każdego dnia stają miliony polskich kierowców. W odpowiedzi na te trudności, serwis Oponeo.pl współpracując z aplikacją Yanosik, corocznie opracowuje ranking miast przyjaznych zmotoryzowanym.
W kategorii dużych miast swoją pozycję obronił Gdańsk, otrzymując 48 punktów. Tuż za nim uplasowała się Bydgoszcz z 43 punktami oraz Kraków (41 punktów). Ranking wskazuje, że to właśnie te miasta najlepiej odpowiadają na potrzeby kierowców pod względem infrastruktury drogowej, dostępności parkingów, a także kosztów związanych z użytkowaniem samochodu. Czym jeszcze wyróżnił się Gdańsk? To tutaj najłatwiej wynajmiemy auto na minuty. Carsharing staje się coraz bardziej popularnym sposobem poruszania się bez potrzeby używania własnego pojazdu.
Tak prezentuje się ranking miast (powyżej 300 tysięcy mieszkańców) przyjaznych kierowcom w 2024 roku:
W grupie mniejszych miast, na czele znalazł się Sosnowiec, który zebrał 51 punktów, utrzymując tym samym swoje miejsce na podium z roku poprzedniego. Za nim uplasowały się Gliwice i Częstochowa, z wynikami odpowiednio 49 i 46 punktów. Zastanawiasz się, co wpłynęło na tak wysoką pozycję śląskich miast? Infrastruktura, korki, roboty drogowe i inne czynniki znacząco wpływają na ruch w miastach. Twórcy rankingu postanowili więc sprawdzić średnie prędkości jazdy w centrach oraz na ich obrzeżach w 2023 roku, w dniach roboczych w godzinach od 7:00 do 21:00, aby dowiedzieć się, w których miejscowościach kierujący pojazdami jeżdżą najszybciej. Najsprawniejszy ruch odnotowano w Gliwicach, Katowicach i Sosnowcu. Kierowcy w tych miastach osiągają odpowiednio 28 km/h, 29 km/h i 30 km/h w centrach oraz 51 km/h, 47 km/h i 43 km/h poza centrum.
Tak prezentuje się ranking miast (poniżej 300 tysięcy mieszkańców) przyjaznych kierowcom w 2024 roku:
Z każdym rokiem zwiększa się liczba zarejestrowanych pojazdów elektrycznych i hybrydowych, co powoduje wzrost zapotrzebowania na dedykowane stacje ładowania. W tej kategorii także najlepiej zaprezentował się właśnie Gdańsk, gdzie jeden punkt ładowania jest dostępny co 2,2 km² oraz Sosnowiec z 56 stacjami, które znajdują się co 1,6 km².
Miasta były oceniane na podstawie kilku kluczowych kryteriów: średniej prędkości jazdy, liczby zgłoszonych kolizji, dostępności miejsc parkingowych, cen paliw, kosztów ubezpieczeń oraz dostępności systemów carsharingowych i stacji do ładowania pojazdów elektrycznych. W 2024 roku wprowadzono również dodatkowe punkty za infrastrukturę typu Park N Go oraz Park N Ride.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.