Oblał wodą 6000-letnie malowidło. Wszystko dla lajków w mediach społecznościowych

Policja w południowej Hiszpanii prowadzi dochodzenie w sprawie zdarzenia, które mogło przyczynić się do uszkodzenia jednego z najstarszych dziedzictw kulturowych regionu. Incydent, do którego doszło w południowej części kraju, podkreśla narastające wyzwania związane z ochroną naszych historycznych skarbów w dobie mediów społecznościowych.

Hiszpańska policja rozpoczęła śledztwo w sprawie zniszczenia starożytnego malowidła jaskiniowego, które zostało oblane wodą przez miejscowego mężczyznę, pragnącego "ulepszyć" jego wygląd na potrzeby mediów społecznościowych. Incydent, który miał miejsce w regionie Sierra Sur de Jaén, rzucił światło na ciągłe zagrożenia dla światowego dziedzictwa kulturowego spowodowane ludzką ignorancją i próżnością.

Zobacz wideo Policjanci z Raciąża zatrzymali wandala

Malowidła na ścianach jaskiń zalane wodą. Policja prowadzi śledztwo

Malowidła znajdujące się w górach Sierra Sur de Jaén, w prowincji Jaén w Hiszpanii, są jednymi z najstarszych na świecie. Powstały one ponad 6000 lat temu. Ich wyjątkowość została doceniona przez ONZ, które uznało ich lokalizację za miejsce światowego dziedzictwa kulturowego, stawiając je w jednym szeregu z takimi ikonami jak Stonehenge (zespół struktur zbudowanych z wielkich kamieni znajdujący się w hrabstwie Wiltshire w Anglii) czy Wielki Mur Chiński. Według doniesień hiszpańskiej gazety "El País" policja prowadzi dochodzenie w sprawie 39-letniego mężczyzny z sąsiedniego miasta Los Villares, który może być powiązany z aktem wandalizmu. Śledztwo rozpoczęto w maju, gdy w internecie pojawiły się zdjęcia zalanego wodą malowidła jaskiniowego.

Zmiany klimatyczne, upływ czasu i wandale. Zagrożenia dla dziedzictwa kulturowego

Współcześni "turyści" próbujący zdobywać lajki w mediach społecznościowych to najnowsze zagrożenie dla starożytnych malowideł jaskiniowych. W 2022 roku wandale namalowali dużą hiszpańską flagę na innym malowidle naskalnym znajdującym się w pobliżu gór Sierra Sur de Jaén. Flaga była na tyle duża, że można ją było zauważyć z pobliskiej drogi. Do podobnego incydentu doszło w Australii, również w 2022 roku, kiedy to zdewastowano 3000-letnią sztukę skalną.

Zmiany klimatyczne i naturalny upływ czasu to kolejne zagrożenia dla naszego dziedzictwa kulturowego. W miarę jak planeta się ociepla, a poziom oceanów rośnie, tracimy dostęp do niektórych z tych artystycznych cudów. Wkrótce być może trudno będzie je w ogóle zobaczyć, a co dopiero chronić przed wandalami, którzy chcą je uwiecznić na zawsze w mediach społecznościowych. Wystarczy wspomnieć o pewnej jaskini znajdującej się na południu Francji. Wypełniona jest ona malowidłami przedstawiającymi prehistoryczne życie morskie, pingwiny, foki, ryby, wozy i niedźwiedzie. Dotarcie do niej wymaga zanurzenia się w Morzu Śródziemnym. W ciągu ostatniej dekady poziom morza znacznie wzrósł, co spowodowało, że nawigacja do jaskini staje się coraz trudniejsza. Co gorsza, zmieniający się poziom wód zaczyna zmywać niektóre z dzieł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: