Atrakcje woj. świętokrzyskiego wynikają m.in. z jego położenia: to tu znajdziemy najstarsze góry w kraju i idące z nimi w parze ciekawe górskie szlaki. Malownicza wieś kielecka, zabytkowa architektura i liczne parki krajobrazowe oraz rezerwaty przyrody to atuty, które przemawiają za tym, by województwo świętokrzyskie wybrać na krótszy lub dłuższy urlop.
Jakie zatem czekają tu na nas atrakcje? Świętokrzyskie, choć jest województwem niewielkim, zdobywa coraz większą popularność wśród turystów, głównie za sprawą licznych atrakcji. Niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych miast województwa jest Sandomierz, przez wielu kojarzony jako miasto serialowego Ojca Mateusza. Sandomierz to jednak głównie liczne zabytki, wśród których na uwagę zasługuje m.in. Brama Opatowska, gotycki ratusz, Dom Długosza (w którym obecnie mieści się Muzeum Diecezjalne) czy Zamek Królewski (obecnie muzeum). W Sandomierzu warto przemierzyć też Podziemną Trasę Turystyczną, do której wchodzi się od strony ul. Oleśnickich, a wychodzi się z niej w budynku Ratusza.
Podziemną Trasę Turystyczną znajdziemy też w Kielcach. Połączone w trasę turystyczną jaskinie we wzgórzu Kadzielnia to obiekt sezonowy, wchodzący w skład Centrum Geoedukacji. Na Kadzielni utworzono również Rezerwat przyrody Kadzielnia ze słynnym amfiteatrem, także warte zobaczenia. Kolejnym atrakcyjnym turystycznie miastem województwa świętokrzyskiego jest Szydłów, z uwagi na zachowane fragmenty średniowiecznego zespołu miejskiego nazywany polskim Carcassonne. Obok obronnych murów i Bramy Krakowskiej z XIV wieku na uwagę zasługują: kościół farny św. Władysława, gotycki kościół Wszystkich Świętych, zamek królewski z XIV wieku i późnorenesansowa synagoga. Od 1998 roku w Szydłowie organizowane jest też w sierpniu Święto Śliwki – plenerowa impreza, w której warto wziąć udział.
A jakie inne atrakcje województwa świętokrzyskiego zasługują na uwagę? Między innymi:
Jednym z największych miast województwa świętokrzyskiego jest Ostrowiec Świętokrzyski. Atrakcje przyrodnicze zlokalizowane są głównie wokół niego, natomiast na terenie miasta można podziwiać przede wszystkim interesujące obiekty architektoniczne:
W pałacu hrabiów Wielopolskich w Częstocicach mieści się obecnie oddział Muzeum Historyczno-Archeologicznego. Na uwagę zasługuje zarówno architektura budynku, jak i jego wnętrze. Podziwiać tu można m.in. ogromną kolekcję wyrobów ćmielowskiej fabryki fajansu i porcelany, a także ludową ceramikę denkowską. Warto odwiedzić też Centrum Tradycji Hutnictwa, umiejscowione na dwóch kondygnacjach niegdysiejszego Zakładowego Domu Kultury Huty im. Marcelego Nowotki. Tradycyjne ekspozycje połączono tu z interaktywnymi elementami, by jak najlepiej przybliżyć zwiedzającym hutnicze tradycje miasta i regionu. Z kolei na terenach dawnej cukrowni ''Częstocice'' powstała Izba Pamięci Cukrownictwa Krajowej Spółki Cukrowej S.A. – zgromadzone tu eksponaty związane są ściśle z dziejami polskich cukrowni. Jednakże udając się do dawnego Browaru Saskich, nie należy spodziewać się ekspozycji dotyczących warzenia piwa. W zrewitalizowanym budynku od pięciu lat działa instytucja kulturalna o nazwie Ostrowiecki Browar Kultury. Działają tu m.in. Galeria Fotografii MCK oraz Biuro Wystaw Artystycznych.
A jakie atrakcje dla dzieci Świętokrzyskie ma do zaoferowania? Dla młodego człowieka ciekawa może okazać się wizyta w Parku Etnograficznym w Tokarni. Tutejsze Muzeum Wsi Kieleckiej ma w ofercie m.in. tematyczne zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, a wizyta tu z pewnością będzie świetną okazją do podróży w czasie i podziwiania niepowtarzalnych obiektów, jakie zgromadzono w skansenie.
Walor edukacyjny istotny jest również w przypadku Leśnej Ścieżki Przyrodniczo-Historycznej im. Wybranieckich w Lasach Cisowskich. Podzielona jest ona na dwie pętle, obejmujące cykl zagadnień przyrodniczych i historycznych. Dzięki zlokalizowanym na trasie tablicom tematycznym poznamy lokalną historię oraz najcenniejsze obiekty przyrodnicze. Kolejne miejsce edukacyjnie znajdziemy w Kielcach. Na młodych odkrywców czeka Centrum Geoedukacji Geonatura Kielce. Centrum zlokalizowano w rezerwacie Wietrznia. Jest miejscem, w którym wiedza geologiczna i geograficzna przekazywana jest z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych. Któż nie chciałby natomiast odwiedzić Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie? Można:
Na młodych odkrywców czekają także:
Zobacz też: Te jeziora są uznawane za najpiękniejsze w Polsce. Wciąż nie każdy się z tym zgadza