Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiło się 19 różnych plaż z całej Polski, w których woda może zagrażać naszemu zdrowiu. W tych miejscach na pewno się nie wykąpiesz. Najczęściej przez zakwit uciążliwych sinic.
Podróżni, którzy spędzają długi weekend nad wodą, mogą cieszyć się z przepięknej, słonecznej pogody. Jest jednak pewien problem. Część kąpielisk została opisana przez Główny Inspektorat Sanitarny jako nienadające się do kąpieli. Najnowsza lista plaż obejmuje prawie 20 miejsc w całym kraju. Wszystko przez różne zanieczyszczenia, które mogą być niezwykle niebezpieczne dla zdrowia wypoczywających tam osób. Na chwilę obecną 16 sierpnia 2024 roku w Polsce jest 19 kąpielisk z wodą, która nie nadaje się do pływania. Najczęściej powodem jest zakwit sinic. Bakterie, które występują zbiornikach, często są bardzo toksyczne. Przypadkowy kontakt z nimi może skończyć się nawet w szpitalu. Najczęściej objawami są wysypka, gorączka, bóle mięśni, wymioty i biegunka. W najgorszym przypadku przez wstrząs anafilaktyczny sinice mogą nawet zagrażać naszemu życiu. Co gorsza, dolegliwości nie zawsze pojawiają się od razu - czasem, występują dopiero po kilku dniach. Sprawdź, gdzie lepiej uważać.
W długi weekend z pewnością nie popływamy w Jeziorze Kierskim. Wielkopolska ma spore problemy z sinicami i zamknęła także jeziora: Królewskie Strykowskie oraz kąpielisko w Środzie Wielkopolskiej. Podobnie jest w województwie łódzkim, gdzie tymczasowo zakazano wypoczynku w Smardzewicach, Kolonii Łobudzice i Stefanowie Ruszkowskim. Główny Inspektorat Sanitarny zaznacza również, że nie powinniśmy odwiedzać kąpieliska nad jeziorem miejskim w Nidzicy w województwie warmińsko-mazurskim oraz zbiornika retencyjnego "Nowiniec". Na Mazowszu zamknięte są następujące plaże: przy Jeziorze Górskim, nad Zalewem Łosickim, nad zalewem Nowomiejskim oraz na obszarze miejskiego kąpieliska "Sobótka" w Płocku. Zamknięte będą również "Zarzeczany" na Podlasiu, Jezioro Paprocany w Tychach, plaża nad Jeziorem Nyskim w Skorochowie oraz Zalew Kluczbork w okolicy Opola. Na koniec pozostaje nam uwielbiane przez Polaków Pomorze oraz Pomorze Zachodnie. Tam zakazano kąpieli w Chmielnie, nad jeziorem Trzesiecko w Szczecinku, w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim oraz kąpielisku "Dąbie" w samym Szczecinie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.