Sprawdzamy, jakie są największe jeziora w Polsce, jaką mogą pochwalić się powierzchnią i gdzie są zlokalizowane. Okazuje się, że nie wszystkie należą do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.
Największe jezioro w Polsce, podobnie jak i drugie co do wielkości jezioro naszego kraju, położone jest w województwie warmińsko-mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Tymczasem największym jeziorem przybrzeżnym w Polsce jest jezioro Łebsko, usytuowane w województwie pomorskim, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.
Od Morza Bałtyckiego oddziela je Mierzeja Łebska słynąca z ruchomych piasków. Powierzchnia jeziora Łebsko wynosi 71,4 km kwadratowego, co czyni je trzecim co do wielkości jeziorem w naszym kraju. Co ciekawe, powierzchnia jeziora to niemal 22 procent całkowitej powierzchni Słowińskiego Parku Narodowego. Jezioro objęte jest ochroną czynną, co oznacza, że mogą być tu podejmowane zabiegi ochronne oddziałujące na procesy naturalne. W sezonie wakacyjnym na jeziorze Łebsko realizowana jest żegluga pasażerska w postaci rejsów do Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce oraz do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Jezioro wykorzystują też kajakarze, powinni oni wszakże uważać na nagłe, silne wiatry i wysokie fale. Generalnie jednak rekreacja nad tym zbiornikiem praktycznie nie istnieje. O turystów zadbano, przygotowując w kilku miejscach kładki oraz wieże widokowe. Takie ułatwienia można znaleźć np. w Rąbce, przy Muzeum Wyrzutni Rakiet, w miejscowości Żarnowska czy na wschód od Kluk. Warto wiedzieć, że Łebsko jest zbiornikiem słonawowodnym, dochodzi tu do okresowego napływu słonych wód z Bałtyku.
A zatem jakie jest największe jezioro w Polsce pod względem powierzchni? Jest nim jezioro Śniardwy, w całości należące do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Powierzchnia jeziora to 113,4 km kwadratowego.
Jest jeziorem morenowym, na którym do niedawna znajdowało się osiem wysp, jednak część z nich zniknęła na skutek podnoszenia się poziomu wody i obecnie zostały tylko dwie: Czarci Ostrów i wyspa Pajęcza. Nietypowo jezioro Śniardwy posiada dwa odpływy powierzchniowe: Kanał Jegliński (prowadzący do jeziora Roś) i rzekę Wyszkę (wpływającą do jeziora Białoławki). Brzegi jeziora w wielu miejscach są trudno dostępne, porasta je sitowie i tatarak. Rozmiary akwenu zachęcają do żeglowania, należy jednak pamiętać, że z uwagi na panującą tu zmienną pogodę często wieją silne wiatry, mogące doprowadzić do tragedii. Śniardwy upodobali sobie wędkarze, którzy łowią tu okonie, miętusy, leszcze, sumy i szczupaki.
Ranking "Największe jeziora w Polsce" otwiera jezioro Śniardwy, a jakie jest drugie pod względem powierzchni polskie jezioro? To Mamry, o powierzchni 102,82 km kwadratowego.
Jest jeziorem polodowcowym morenowym, którego brzegi częściowo porasta las. Z jeziora wypływa rzeka Węgorapa. Przez Mamry wiedzie trasa żeglugowa z Węgorzewa do Pisza i Rucianego-Nidy (przez Giżycko i Mikołajki). Jezioro cieszy się także sympatią amatorów nurkowania. Szczególną atrakcją jest możliwość nurkowania do wraku statku "Arabella". Ten holownik, o długości 14 m i szerokości 3,2 m, po zakończeniu służby został odrestaurowany i zatopiony w jeziorze Mamry. Co ważne, pełna nazwa jeziora to Mamry Północne albo Mamry Właściwe. Terminem Mamry określany jest natomiast kompleks sześciu połączonych ze sobą jezior, w skład którego wchodzą też: Kisajno, Kirsajty, Dargin, Dobskie i Święcajty. W tym kompleksie jezior znajdują się 33 wyspy, z których część tworzy rezerwat ornitologiczny. Największą wyspą na Mamrach i jednocześnie największą wyspą w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich jest wyspa Upałty o powierzchni 67 ha. Są na niej stanowiska lęgowe rzadkich gatunków ptaków, m.in. orła bielika.
Lista największych jezior w Polsce przedstawia się następująco: