Jaskinia Raj jest jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych na świecie. Spotkać tu można stalaktyty i stalagmity, ale także niezwykle rzadkie pizoidy, zwane perłami jaskiniowymi.
Gdzie jest Jaskinia Raj? Wapienną jaskinię krasową udostępnioną dla ruchu turystycznego znajdziemy w Górach Świętokrzyskich, na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Raj w Chęcinach. Ten unikatowy obiekt krasowy znajduje się 11 km na południowy zachód od Kielc. Dla współczesnych odkryto ją w latach 60. XX wieku, a od 1972 roku udostępniana jest do zwiedzania (wyłącznie z przewodnikiem). Jest jaskinią o rozwinięciu poziomym, dzięki czemu można ją zwiedzać bez posiadania specjalnych umiejętności. Trasę oświetlono elektrycznie (wykorzystując oświetlenie światłowodowe) i przystosowano do zwiedzania przez grupy wycieczkowe. Czyni to Jaskinię Raj jedną z nielicznych jaskiń dostępnych do zwiedzania oświetlonych elektrycznie. Spośród innych jaskiń wyróżnia się bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. W jaskini podziwiać można:
Zimą jaskinia nie jest udostępniana zwiedzającym m.in. z tego względu, że hibernują tu nietoperze, w szczególności nocek duży. Naliczono tu aż dziewięć gatunków nietoperzy. Klimat jaskini sprzyja też bytowaniu w niej niegroźnych dla człowieka pająków.
Ile trzeba zapłacić za możliwość zwiedzenia unikatowej atrakcji turystycznej, jaką jest Jaskinia Raj? Cennik można znaleźć na internetowej stronie jaskini. Wynika z niego, że wysokość opłaty za bilety uzależniona jest od terminu, w jakim wybieramy się do jaskini.
Jaskinia Raj jest zamknięta dla turystów w poniedziałki, można ją zwiedzać od wtorku do niedzieli od 15 stycznia do 15 listopada od godziny 9:00. Ostatnie wejście do jaskini możliwe jest na 15 minut przed godziną zamknięcia - od stycznia do kwietnia i w listopadzie jest to godzina 16:00, we wrześniu i październiku - 17:00, w lipcu i sierpniu - 18:00, a w maju i czerwcu - 19:00.
Jak długo przebywa się w Jaskini Raj? Czas zwiedzania tego miejsca wynosi około 45 minut. Jaskinię Raj można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem w grupach nie większych niż 15 osób. Każda nowa grupa wchodzi do jaskini 15 minut po poprzedniej. Warto pamiętać, że temperatura w Jaskini Raj wynosi +9 stopni Celsjusza (przy wilgotności około 95 procent). Dlatego konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie do tych warunków ubrania. Trasa turystyczna o długości 180 metrów rozpoczyna się w pawilonie z wystawą muzealną, skąd następnie sztuczną sztolnią zwiedzający przechodzą do wnętrza jaskini.
Jeśli naszym celem jest Jaskinia Raj, jak dojechać do tej atrakcji turystycznej? Podróżując własnym samochodem od strony Kielc, należy poruszać się drogą wojewódzką nr 762 w kierunku Chęcin i Krakowa, wypatrując tablic informacyjnych, które pokierują nas na zjazd do jaskini. Zaledwie 400 metrów od wejścia do pawilonu znajdziemy bezpłatny parking, na którym zostawimy auto. Do Jaskini Raj można również dojechać autobusem miejskim linii nr 31 z Kielc - z przystanku Jaskinia Raj trzeba będzie przejść do wejścia około 1300 metrów. Można też wybrać opcję pieszej wycieczki. Szlak pieszy Kielce - Chęciny pozwoli nam dostać się do Jaskini Raj zarówno z Kielc, jak i z centrum Chęcin. Pamiętajmy, że z Kielc trzeba przejść około 12 kilometrów.
Warto pamiętać o ograniczeniach w dostępie do Jaskini Raj. Bilety należy zarezerwować i opłacić odpowiednio wcześniej, aby mieć pewność, że zwiedzimy jaskinię w terminie i o godzinie dla nas optymalnych. Trzeba pamiętać o tym, że obowiązują tu odgórnie narzucone dzienne limity zwiedzających, nie ma też możliwości dokonania rezerwacji telefonicznej. Dokonując rezerwacji przez stronę internetową Jaskini Raj, należy ją zakończyć płatnością internetową. Jest to możliwe najpóźniej na dwa dni przed datą zwiedzania. Warto też pamiętać, że Jaskinię Raj mogą zwiedzać wyłącznie osoby, które ukończyły czwarty rok życia.