Niecodzienna, pełna tajemnic atrakcja w Gdańsku, zbiornik wody Stara Orunia, przyciąga uwagę zarówno miłośników historii, jak i przyrody. W te ostatnie dni sierpnia, gdy plaże pomału pustoszeją, warto zagłębić się w mroczne podziemia miasta, by odkryć coś wyjątkowego.
Zbiornik wody Stara Orunia zbudowany został w 1869 roku. Początkowo stanowił kluczowy element nowoczesnych wodociągów dostarczających wodę pitną mieszkańcom Gdańska. Dziś ten historyczny rezerwuar przyciąga nie tylko ze względu na swoje techniczne osiągnięcia, ale i jako zabytek oraz naturalne siedlisko nietoperzy. Jego konstrukcja z czerwonej cegły, monumentalne arkady oraz niskie sklepienia sprawiają, że przypomina wnętrze kościoła. Dodaje mu to niezwykłego, wręcz średniowiecznego charakteru. Po wojnie budynek stopniowo popadał w ruinę i ostatecznie został zamknięty w 2017 roku. Chociaż większość wody została usunięta, tajemnicza atmosfera pozostała.
Przebywając w tym zbiorniku, możemy doświadczyć ascetycznych doznań. Wody jest teraz niewiele, ale zbiornik jest podświetlony. To pozwala nam znaleźć się jakby w bardzo tajemniczym miejscu. Mamy wrażenie, że to średniowieczne czasy
- mówi Monika Kasprzak - gdański archeolog i przewodnik - cytowana przez Dziennik Bałtycki.
Obiekt co prawda został wyłączony z użytku, ale jak się okazuje nie dla wszystkich. Ma on nowych mieszkańców. Jego wnętrza zasiedliły nietoperze, które polubiły panujące tam warunki i wybrały zbiornik na swoje zimowisko.
Był czas, że zimowało ich tutaj nawet około 500 sztuk. Teraz jest mniej, ale to i tak pokaźna liczba. Oruńskie nietoperze to gacki, nocki, w tym bardzo rzadki i zagrożony wyginięciem nocek łydkowłosy
- opowiada Monika Kasprzak. To właśnie z powodu tych nietypowych mieszkańców miejsce to zostaje zamknięte dla turystów wraz z początkiem września. Priorytetem staje się wówczas zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa zwierzętom.
Przypominamy – od 1 września Zbiornik Wody Stara Orunia przejmują nietoperze!
- czytamy z kolei na profilu Gdańskiego Szlaku Wodociągowego w mediach społecznościowych. Bilet wstępu do zbiornika Stara Orunia, który znajduje się 42 metry nad poziomem morza, kosztuje 20 złotych. Nadchodzące dni to ostatnia szansa, by w tym roku zanurzyć się w chłodne, podziemne korytarze tego rezerwuaru i odkryć nie tylko kawałek historii Gdańska, ale też zrozumieć, dlaczego tak ważna jest ochrona nietoperzy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.