Choć wkrótce rozpoczniemy jesień, pogoda nadal rozpieszcza nas gorącym słońcem i wysoką temperaturą. To świetny czas, by zorganizować ostatnie wycieczki z rodziną i zwiedzić przepiękne miejsca na świeżym powietrzu. Jeśli szukasz bajkowej okolicy i pięknych widoków, ale znudziło ci się podróżowanie po Polsce, jedź do Czech. Niedaleko naszej granicy znajduje się malownicze skalne miasto, które stało się inspiracją dla wielu artystów.
Czeska Szwajcaria to malowniczy region przyrodniczy w Górach Łabskich Piaskowców w północno-zachodnich Czechach. Obejmuje obszar ponad 79 kilometrów kwadratowych i rozciąga się pomiędzy miejscowością Hrensko na zachodzie oraz miejscowością Chribská na wschodzie Jest oddalony zaledwie 60 kilometrów od Zgorzelca i 35 kilometrów od granicy z Czechami w Kopaczowie, dzięki czemu stanowi świetne miejsce na weekendowy wypad za granicę. Bez wątpienia jest tutaj co zwiedzać. Cały teren pokrywają fantazyjne formacje skalne, które powstały około 90 milionów lat temu w okresie kredowym, gdy okolica stanowiła jeszcze dno morskie. Na skutek działania erozji piaskowce uległy z czasem przekształceniu, w efekcie tworząc wyjątkowe kształty klifów, wąwozów i łuków skalnych. To właśnie dlatego to miejsce nazywane jest skalnym miastem. Swoją oficjalną nazwę Czeska Szwajcaria zawdzięcza natomiast szwajcarskim malarzom Adrianowi Zinggowi i Antonowi Graffowi. Artyści odwiedzili tę okolicę w XVIII wieku i byli tak zachwyceni jej podobieństwem do rodzimego kraju, że nazwali ją na jego cześć. Z czasem Czeska Szwajcaria zauroczyła wielu innych ludzi sztuki, między innymi Hansa Christiana Andersena, który stworzył tam swoje słynne "Baśnie" czy twórców filmowej serii "Opowieści z Narnii", którzy zdecydowali się nakręcić tam kilka scen.
Czeska Szwajcaria ma do zaoferowania turystom wiele przepięknych widoków i imponujących skalnych obiektów. Najsłynniejszym z nich jest Brama Pravcicka, czyli największy łuk skalny z piaskowca w Europie. To naturalny most, który robi ogromne wrażenie swoimi rozmiarami. Górna powierzchnia płyty stropowej wznosi się na wysokości 21 metrów, a rozpiętość bramy u podstawy wynosi 26.5 metra. Nieopodal znajdziemy pałacyk Sokole Gniazdo, charakteryzujący się oryginalną, niemal bajkową architekturą. W środku umieszczono małą galerię z obrazami oraz restaurację. Kolejną atrakcją wartą uwagi jest wąwóz Edmunda, przez który płynie rzeka Kamenice. Strome ściany i wodospady najlepiej podziwiać w tym miejscu ze spływu łódką. Oprócz formacji skalnych, Czeska Szwajcaria ma do zaoferowania bardzo zróżnicowaną florę i faunę. Jest domem dla wielu gatunków ssaków, między innymi dla jelenia szlachetnego, sarny, dzika i rzadkiego rysia eurazjatyckiego. Zwierzęta chowają się pośród gęstych lasów bukowych, świerkowych i sosnowych, zdobionych paprociami, mchami, a nawet wrzosami. Skalne miasto jest piękne o każdej porze roku, jednak przełom lata i jesieni ma szczególny urok.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.