Fabuła wielu filmów animowanych, choć głównie jest oparta na wyobrażeniach i nierealnych sytuacjach, w dużej mierze zawiera również odniesienia do prawdziwego świata, którym się otaczamy. Dla fanów poszczególnych bajek nie lada gratką jest odkrywanie miejsc, w których toczyła się akcja ich ulubionej powieści. Miłośnicy historii o zielonym, wielkim ogrze właśnie odnaleźli kościół, w którym Shrek przerwał ślub księżniczki Fiony i Lorda Farquaada. Świątynia została gwiazdą TikToka.
"Shrek" to film animowany, który swoją premierę kinową miał w 2001 roku. Historię zielonego ogra pokochało mnóstwo osób. Świadectwem tej deklaracji mogą być chociażby wieści o tworzeniu piątej części bajki, która ma ukazać się 1 lipca 2026 roku na ekranach. Zanim jednak do tego dojdzie, fani, chcąc przyśpieszyć nieco okres oczekiwania, mogą wybrać się na wycieczkę do Kopenhagi. To właśnie tam znajduje się kościół, w którym rozegrała się ostatnia scena pierwszej części serii. Świątynia została rozsławiona dzięki użytkownikom TikToka. Gitte Christensen, pracująca jako zarządca budynku, wyznała w duńskich mediach, że od pewnego czasu znacząco wzrosła ilość turystów chcących nagrać filmy i zrobić zdjęcia we wnętrzu zabudowy. Kościół został zmuszony do zatrudnienia dodatkowego personelu, który ma za zadanie powstrzymywać zwiedzających przed wchodzeniem do świątyni w trakcie obrzędów, np. pogrzebów. Niektórzy jednak zdają się być obojętni na zakazy.
Kiedy otwieramy drzwi kościoła, po prostu okazuje się, że turyści przekradają się obok trumny, aby wejść do środka
- wyjaśnia zarządca w rozmowie z dziennikarzami duńskiego serwisu "TV2". Oczywiście nie tylko TikTok stał się przyczyną masowego napływu turystów. Budynek sakralny jest po prostu piękny i warty odwiedzenia. Jak go znaleźć?
Kościół Grundtviga, który zyskał miano świątyni przedstawionej w bajce "Shrek", położony jest w dzielnicy Bispebjerg w Kopenhadze. Zabudowa zachwyca nie tylko miłośników filmu animowanego, ale każdego, kto tylko znajdzie się w jego wnętrzu. To dzieło duńskiego architekta Peder Vilhelm Jensen-Klint, który zaprojektował je w 1913 roku, jednak na realizacje trzeba było poczekać kilka lat. Uroczyste otwarcie nastąpiło w 1927 roku, kiedy ukończono budowę charakterystycznej wieży. Niemniej jednak wnętrze wciąż wymagało sporego nakładu pracy, którego efekty były widoczne 13 lat po otwarciu drzwi kościoła. Całość jest wykonana z żółtej cegły, nadającej budynkowi dodatkowej elegancji.
Byłam widziałam, mega uczucie
Przepięknie
Imagine mieć tam ślub
- komentują użytkownicy TikToka, którego autorka pokazuje świątynię.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.