"Polska Szwajcaria" zachwyca jesienią. To malownicze miejsce znajduje się tuż obok Krakowa

Niektórzy zwą to miejsce "polską Szwajcarią". Gdy tylko popatrzymy na zdjęcia tej okolicy, trudno się dziwić tej dumnej nazwie. Ten park jest pełen wzniesień i skał o nietypowych kształtach, a ponadto można z niego podziwiać nieziemskie widoki. To idealne miejsce na jesienną wycieczkę.

Choć kalendarzowa jesień oficjalnie już się rozpoczęła, pogoda nadal dopisuje w większości kraju. Wrzesień rozpieszcza nas ciepłym słońcem i wysoką temperaturą, natomiast lekki wiatr dodaje przyjemnego ochłodzenia. To wszystko sprawia, że Polacy chętnie organizują kilkudniowe wypady za miasto. Jeśli marzy ci się wycieczka, podczas której odetchniesz świeżym powietrzem i obejrzysz zapierające dech w piersiach krajobrazy, to mamy dla ciebie świetną propozycję. Ten pomysł spodoba się szczególnie mieszkańcom Krakowa.

Zobacz wideo Mikołaj Dorożała o stworzeniu nowego parku narodowego: Jesteśmy po pierwszych konsultacjach, są bardzo pozytywne sygnały

Z czego słynie Park Ojcowski? Idealne miejsce na weekend

Ojcowski Park Narodowy leży w samym sercu województwa małopolskiego, Jest oddalony od Krakowa o zaledwie 16 kilometrów, dzięki czemu stanowi świetny cel weekendowych wycieczek dla mieszkańców tego miasta. Nawet jeśli nie mieszkasz w tej okolicy, zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce. Jest pełne ciekawych formacji skalnych i gęstych roślin, którym uroku dodaje fakt, że całość mieści się na bardzo małym terenie. Ojcowski Park Narodowy jest bowiem najmniejszym parkiem narodowym w Polsce, a jego powierzchnia wynosi tylko 21,46 kilometrów kwadratowych. Mimo tego znajdziesz tu niesamowite widoki i poczujesz się jak w baśniowej krainie.

Co można zwiedzać w Ojcowskim Parku Narodowym? To miejsce pełne wyjątkowych atrakcji

Swoją popularność park zawdzięcza monumentalnym skałom, które przypominają różne kształty. Do najciekawszych obiektów można zaliczyć Bramę Krakowską i Maczugę Herkulesa. Ponadto na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się aż 700 jaskiń, a w całym dorzeczu Prądnika 757. Rozwinęły się głównie w skalistej odmianie wapienia jurajskiego, a najdłuższa z nich to Jaskinia Łokietka znajdująca się w masywie Góry Chełmowej. Ma ona aż 320 metrów długości. Choć można ją podziwiać tylko z zewnątrz, to niektóre jaskinie udostępniono turystom do zwiedzania. Są to między innymi Jaskinia Łokietka, Ciemna czy niewielka Jaskinia Krowia położona niedaleko Bramy Krakowskiej. Będąc na miejscu, warto także zwrócić uwagę na historyczne zabytki w okolicy, takie jak ruiny Zamku w Ojcowie, późnorenesansowy Zamek Pieskowa Skała czy kaplica "Na Wodzie".

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: