Polska przyroda ma wiele do zaoferowania podróżnikom. Niektóre miejsca są jednak tak zachwycające, że wyróżniają się w skali światowej. Należy do nich Łuk Mużakowa, czyli jeden z polskich Geoparków UNESCO. To tu też znajduje się wyjątkowy park krajobrazowy, gdzie warto wybrać się niezależnie od pory roku i pogody, ponieważ za każdym razem odkryjemy tu nieco inne krajobrazy.
Obecnie w Polsce mamy trzy Geoparki UNESCO. Najmłodszy z nich, Kraina Wygasłych Wulkanów, swój tytuł uzyskał w marcu 2024 roku. Geopark Świętokrzyski został doceniony w kwietniu 2021 roku. Łuk Mużakowa z kolei był pierwszym polskim obiektem, który uzyskał rangę Światowego Geoparku UNESCO, a nastąpiło to 17 września 2011 roku. Jak dowiadujemy się na oficjalnej stronie organizacji, jest to polsko-niemiecki geopark transgraniczny. Na jego terenie znajduje się Wał Mużakowski, czyli ciąg wzniesień morenowych. W środkowej części przecina je dolina Nysy Łużyckiej.
Łuk Mużakowa jest strukturą glacitektoniczną, która w skali Europy Środkowej wyróżnia się z uwagi na swoją wielkość, kształt i stan zachowania. Powstała w efekcie wieloetapowego oddziaływania lądolodu z okresu zlodowaceń południowo- i środkowopolskich
- czytamy na stronie UNESCO. Morena ma kształt podkowy otwartej ku północy, której rozpiętość ramion i głębokość łuku wynosi ponad 20 kilometrów. Szczególnie ciekawy jest jednak park krajobrazowy, który w 2001 roku został wydzielony po stronie polskiej.
Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa jest położony w województwie lubuskim. Jak podaje Nadleśnictwo Lipinki, park obejmuje obszary pięciu gmin: Tuplice, Trzebiel, Łęknica, Przewóz oraz Brody i ma powierzchnię 18,2 tysięcy hektarów. Przez ponad 160 lat prowadzona była tu działalność górnicza, których pozostałością są zalane wodą liczne zapadliska i wyrobiska, tworzące tzw. pojezierze antropogeniczne. Znajdziemy tu w sumie około 110 akwenów przyjmujących różne barwy: od turkusowych i zielonych, przez pomarańczowe, do czerwonych i brunatnych. Wpływa na to podłoże zbiorników, ich skład chemiczny, ale też i warunki atmosferyczne. Te zapierające dech w piersiach widoki możemy podziwiać z bliska (choć nie można się w nich kąpać) lub z wieży widokowej. To jednak nie koniec tutejszych atrakcji.
Na terenie parku nie brakuje szlaków do pieszych i rowerowych wypraw. Wyodrębniono tu również rezerwat "Nad Młyńską Strugą". W 2012 roku natomiast utworzono ścieżkę geoturystyczną "Dawna Kopalnia Babina", znajdującą się na południe od Łęknicy. Jest to trasa o długości 5,3 kilometra, na której umieszczono 11 przystanków tematycznych przybliżających historię dawnej eksploatacji węgli brunatnych oraz iłów ceramicznych na tym terenie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.