Najlepsze atrakcje w Wielkopolsce. Ostatnia parowozownia na świecie i liczne zamki to dopiero początek

Gdzie warto pojechać w województwie wielkopolskim? Tereny nad Wartą urzekają pięknem przyrody, ale nie można przy tym zapominać o atrakcjach związanych z historią. Poniżej przedstawiamy kilka tych, dzięki którym wzbogacimy naszą wiedzę. Co ważne, miejsca takie nie ograniczają się do Poznania.

Wielkopolska to kolebka państwa polskiego. To właśnie tu położona jest pierwsza stolica naszego kraju - Gniezno. W poniższym artykule skupimy się jednak na mniejszych miejscowościach, które skrywają wyjątkowe atrakcje. Warto mieć je na uwadze podczas wizyty w okolicy lub gdy będziemy rozważać nieco dalszy wypad. Od czego zatem powinniśmy zacząć?

Czy można zwiedzić zamek w Gołuchowie? Wnętrza zamku to uczta dla miłośników sztuki 

Zamek w Gołuchowie został wzniesiony na przełomie XVI i XVII wieku przez Rafała Leszczyńskiego i jego syna Wacława, a w  XIX wieku przeszedł gruntowną przebudowę zarządzoną przez Izabellę z Czartoryskich Działyńską. Za jej sprawą w zamku zaczęto gromadzić imponujące kolekcje dzieł sztuki. W 1951 roku obiekt został natomiast przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, które wyposażyło sale zamkowe we własne zbiory. Dziś znajdziemy tu m.in. wspaniałe gobeliny, renesansowe malarstwo europejskie, rzadkie okazy mebli czy kolekcję rzemiosła artystycznego. Do posiadłości stopniowo wracają też zabytki z kolekcji Izabelli, w tym część dawnego zbioru waz antycznych, obrazy malarzy polskich i zachodnioeuropejskich oraz niektóre meble z dawnego wyposażenia zamku.

Co zwiedzić w Rogalinie? Muzeum Pałac w Rogalinie to zapierający dech w piersiach zespół pałacowo-parkowy

Pałac w Rogalinie został wzniesiony w XVII wieku i jest jedną z najważniejszych polskich rezydencji z tego okresu. Dziś rezydencja Rodu Raczyńskich stanowi oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, a na odwiedzających czeka tu m.in. bogata galeria malarstwa - zbiór ponad 250 obrazów z kolekcji Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. Zobaczymy tu największy obraz Jana Matejki, "Dziewica Orleańska", a także płótna Jacka Malczewskiego, Juliana Fałata, Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego i wielu innych artystów polskich oraz zagranicznych, głównie z przełomu XIX i XX wieku. Nie mniej ciekawymi punktami podczas zwiedzania są Powozownia czy Gabinet Londyński, będący wiernym odtworzeniem gabinetu Edwarda Bernarda Raczyńskiego, prezydenta RP na uchodźstwie.

Czy warto zwiedzić zamek w Kórniku? Legenda Białej Damy pobudzi wyobraźnię niejednej osoby

Zamek w Kórniku został wzniesiony w pierwszej połowie XV wieku, przy czym on również swój obecny kształt uzyskał w XIX wieku. Obecnie znajduje się tu siedziba muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN, a w 2011 roku obiekt uznany został za Pomnik historii Polski. Ważną postacią w historii tego miejsca była Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka, żyjąca w latach 1714-1790. To pierwsza wybitna przedstawicielka rodu Działyńskich, która dużą część życia poświęciła rozwojowi kulturalnemu i gospodarczemu Kórnika, a także przebudowie rezydencji na barokowy pałac. Wiąże się z nią też legenda o Białej Damie, jednym z najsłynniejszych duchów w polskich zamkach. Podobno każdej nocy przed północą Teofila wychodzi z ram swojego portretu i spotyka się w parku z jeźdźcem na czarnym koniu.

Co warto zobaczyć w Dziekanowicach? Wielkopolski Park Etnograficzny to niezwykły zapis historii

Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach to skansen wsi polskiej, będący oddziałem Muzeum Pierwszych Piastów. Położony jest nad brzegiem jeziora Lednica. Znajdziemy tu przedmioty i obiekty architektoniczne z obszaru Wielkopolski. Skansen wypełniają domy, budynki inwentarskie i stodoły wraz z wyposażeniem. Nie brakuje też drewnianego kościoła, kaplicy, barokowego dworu z folwarkiem, karczmy, wiatraków i młyna wodnego. Całość ma jak najwierniej odzwierciedlać XIX-wieczną wieś. Najmłodszy budynek pochodzi z 1935 roku, natomiast najstarsze elementy datuje się na rok 1602. Co więcej, co roku na terenie parku organizowane są imprezy tematyczne, które potęgują wrażenie podróży w przeszłość.

Czy jeżdżą jeszcze parowozy? Parowozownia Wolsztyn to unikalne miejsce w skali światowej

Parowozownia Wolsztyn to ostatnia parowozownia na świecie prowadząca ruch pasażerski na normalnym torze. Kursy odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku na trasie Wolsztyn-Zbąszynek, a w soboty na trasie Wolsztyn-Poznań. Możliwe jest również zwiedzanie Parowozowni Wolsztyn z audioprzewodnikiem. Dzięki 10 interaktywnym tablicom informacyjnym poznamy historię oraz przeznaczenie najciekawszych zabytków i urządzeń parowozowni. Ważnym wydarzeniem związanym z tą atrakcją jest też Parada Parowozów. Co prawda tegoroczna edycja odbyła się już na początku maja, ale jeśli zainteresowało nas to wydarzenie, to warto śledzić informacje na ten temat w przyszłym roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: