Najciekawsze atrakcje Dolnego Śląska idealne na weekend. Kompleks Riese, Srebrna Góra i wiele innych

Co ciekawego można zobaczyć na Dolnym Śląsku? Ten region obfituje w okazałe zabytki, przepiękne krajobrazy i atrakcje, z których skorzystają zarówno dzieci, jak i dorośli. Jeśli marzy ci się jesienna wycieczka, to mamy dla ciebie kilka propozycji. Te miejsca z pewnością warto odwiedzić.

Jesienna pogoda zachęca do organizowania weekendowych wycieczek. Choć rozpoczyna się listopad, w wielu częściach kraju pogoda wciąż dopisuje, co tworzy idealne warunki do długiego zwiedzania pięknych zabytków. Tych z pewnością znajdziecie wiele na Dolnym Śląsku. To region z wyjątkową historią, malowniczymi krajobrazami i wieloma atrakcjami, które spodobają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Skorzystaj z ostatnich ciepłych dni i zwiedź najciekawsze miejsca tego województwa z całą rodziną.

Zobacz wideo PODRÓŻE MAŁE I DUŻE [Co to będzie? odc.19]

Zamek Książ: ciekawostki. To najpiękniejszy zabytek na Dolnym Śląsku

Jednym z najbardziej imponujących zabytków Dolnego Śląska jest bez wątpienia zamek Książ. To trzeci co do wielkości zamek w Polsce, zaraz po Zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu, a jego rozmiary już z daleka robią wrażenie. Budowla ma około 11 tysięcy metrów kwadratowych, składa się z pięciu pięter i ponad 400 pomieszczeń. Najprawdopodobniej została wzniesiona pod koniec XIII wieku, choć jej początki nie są dokładnie znane. Wiadomo, że przez lata zamek zmieniał swoich właścicieli i niejednokrotnie ulegał poważnym zniszczeniom. Mimo tego dziś prezentuje się znakomicie, przez co niemal codziennie zwabia do siebie setki turystów. Potwierdzeniem wyjątkowości tego miejsca może być prestiżowa nagroda, jaką niedawno zdobył. Zamek Książ otrzymał bowiem Złoty Certyfikat za Najlepszy Produkt Turystyczny Dolnego Śląska 2024.

Co kryje kompleks Riese? Tajemnicze miejsce na Dolnym Śląsku

Będąc w okolicy Zamku Książ, warto zwiedzić przy okazji tajemnicze miejsce znajdujące się nieopodal. Mowa o projekcie Riese, czyli kompleksie podziemnych tuneli wybudowanych w trakcie II wojny światowej na zlecenie Adolfa Hitlera. Z powodu nasilających się alianckich nalotów bombowych w 1943 roku, nazistowskie Niemcy zdecydowały o przeniesieniu swojej strategicznej produkcji zbrojeniowej w okolice Gór Sowich. Długie korytarze miały być bezpiecznym schronieniem również dla samego führera, który chciał w tym miejscu w spokoju pracować nad swoimi kolejnymi projektami. Do budowy wykorzystano niewolniczą pracę więźniów obozów koncentracyjnych, a niektóre źródła podają, że mogło to być nawet 30 tysięcy osób pracujących w trudnych warunkach bez dostępu do wody i jedzenia przez wiele godzin. W efekcie powstały wysokie sztolnie drążone wewnątrz gór i długie korytarze prowadzące do ogromnych komnat. Do dziś to miejsce owiane jest tajemnicą, a historycy wciąż nie są zgodni co do tego, co działo się pod ziemią. Jeśli interesujesz się historią naszego kraju, to miejsce z pewnością cię zaciekawi.

Jakie atrakcje są w Srebrnej Górze? To największy taki obiekt w Europie

Fani historii z pewnością docenią wycieczkę do Srebrnej Góry, czyli największej twierdzy górskiej w Europie. Obiekt powstał w latach 1765-1777 jako zabezpieczenie militarne Śląska, zdobytego przez Prusy w 1740 roku. Autorem projektu był pruski inżynier Ludwik Wilhelm Regler, choć kolejne plany dotyczące budowy zostały zmodyfikowane przez króla Fryderyka Wielkiego. Przy budowie pracowało ponad cztery tysiące robotników, dlatego rozmiary tego miejsca robią wrażenie. Niedawno twierdza przeszła gruntowny remont, który trwał aż trzy lata, dlatego dziś można tam znaleźć wiele atrakcji. Powstała między innymi nowa trasa zwiedzenia, która pokazuje przebieg budowy tego miejsca. Oprócz tego udało się odgruzować niedostępne do tej pory części fortyfikacji, odtworzyć ciągi komunikacyjne, a także postawiono nowe mosty zwodzone. W tym miejscu można spokojnie spędzić cały dzień.

Wodospad Kamieńczyka: trasa. Idealne miejsce dla miłośników górskich wycieczek

Jeśli uwielbiasz piesze wędrówki i chcesz podziwiać krajobrazy Dolnego Śląska wzbogacone o piękne, jesienne kolory, konieczne jedź do Karkonoskiego Parku Narodowego. Znajdziesz tam nie tylko malownicze ścieżki pośród gęstej zieleni, ale przede wszystkim największy wodospad w Polsce. Mowa o Wodospadzie Kamieńczyka spadającym z potoku na wysokości 27 metrów. To miejsce zauroczyło nie tylko polskich turystów, ale także światowych producentów filmowych. W 2007 roku nakręcono w tym miejscu kilka scen do filmu "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian". Wodospad można podziwiać z dwóch miejsc: pierwsze z nich to dolny taras i choć wejście jest płatne, to dla nieziemskich widoków zdecydowanie warto tam zejść. Jeśli nie chcesz płacić, możesz obserwować to miejsce z górnego tarasu, na którym znajduje się też kilka ław i niewielki lokal gastronomiczny.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. To miejsce zaciekawi dzieci i dorosłych

Dla fanów mocnych wrażeń i tajemniczych miejsc mamy jeszcze jedną atrakcję. To Jaskinia Niedźwiedzia, czyli najdłuższa jaskinia w całych Sudetach. Znajduje się w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy, w pobliżu wsi Kletno. Została odkryta w 1966 roku podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru, w obrębie wzniesienia Stroma. W kolejnych latach dokonano wnikliwej eksploatacji, podczas której odkryto kilka komnat i wiele korytarzy, których łączna długość wynosiła wówczas około 800 metrów. W 2011 i 2012 roku znaleziono jeszcze kilka sal, dzięki czemu dziś już wiadomo, że jaskinia ma ponad 4500 metrów długości. Korytarze pokrywają zróżnicowane formy skalne i naciekowe, między innymi okazałe stalaktyty i stalagmity. Co ciekawe, podczas badań archeologicznych odkryto szczątki zwierząt plejstoceńskich, które można oglądać w muzeum przy wejściu do jaskini. To świetna atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: