Madera to tak zwana portugalska "perła Atlantyku" i jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Niestety turyści, którzy wybierają się na wyspę w 2025 roku, będą musieli przygotować na nieco większy wydatek. Wszystko dlatego, że już za dwa miesiące zacznie obowiązywać dodatkowa opłata dla tych, którzy będą chcieli skorzystać z poszczególnych szlaków archipelagu.
Władze Madery zadecydowały, że od nowego roku obostrzenia będą obowiązywały w przypadku aż 30 szlaków archipelagu. Do tej pory dodatkowa opłata dotyczyła wyłącznie siedmiu z nich, czyli: Pico do Areeiro, Pico Ruivo, Levada do Risco, Levada do Caldeirão Verde, Balcões, Levada do Rei i Ponta de São Lourenço. To może być duży cios dla turystów, ponieważ wyspa słynie głównie z malowniczych krajobrazów, ciekawego klimatu oraz wspaniałych tras trekkingowych. To właśnie te aspekty sprawiają, że z roku na rok zainteresowanie tą częścią świata rośnie.
Choć z jednego punktu widzenia wzrastająca liczba odwiedzających jest powodem do zadowolenia, to ich obecność potrafi być prawdziwą zmorą. W efekcie coraz więcej popularnych kurortów próbuje uwolnić się od nadmiernej turystyki, która ma negatywny wpływ nie tylko na przyrodę, ale także funkcjonowanie mieszkańców. Właśnie dlatego w wielu regionach zaczęto rozmawiać o różnego rodzaju podatku turystycznym, na przykład takim, który został wprowadzony w Wenecji.
Dane wskazują, że tylko w ubiegłym roku Maderę odwiedziło ponad dwa miliony turystów. Wprowadzenie dodatkowych opłat ma na celu zarówno wspieranie zrównoważonej turystyki, jak i również ochronę przyrody oraz gromadzenie pieniędzy na konserwację mocno obleganych tras. Nowe przepisy zaczną obowiązywać z dniem 1 stycznia 2025 roku. Na ten moment wstęp na siedem płatnych szlaków kosztuje trzy euro, czyli nieco ponad 13 złotych. Nie potwierdzono jeszcze, czy wraz z rozszerzeniem listy kwota zostanie utrzymana na tym samym poziomie. Wiadomo jednak, że obowiązuje wszystkich odwiedzających, którzy ukończyli 12. rok życia. Zwolnieni są z niej natomiast mieszkańcy archipelagu. Warto mieć na uwadze to, że za brak biletu wstępu grozi mandat w wysokości 50 euro, a więc około 220 złotych. Wejściówki można opłacić za pomocą rządowego portalu Simplifica lub przy specjalnych stacjach ICNF, które znajdują się na szlakach.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.