Turyści nie będą zadowoleni. Ulubiony kierunek urlopowy wprowadza dodatkową opłatę

Już za moment na Maderze zaczną obowiązywać zupełnie nowe zasady dotyczące opłat pobieranych od turystów. Chętni na zobaczenie popularnych atrakcji będą skazani na większe koszty. Na liście znajdzie się aż 30 dodatkowo płatnych pozycji.

Madera to tak zwana portugalska "perła Atlantyku" i jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Niestety turyści, którzy wybierają się na wyspę w 2025 roku, będą musieli przygotować na nieco większy wydatek. Wszystko dlatego, że już za dwa miesiące zacznie obowiązywać dodatkowa opłata dla tych, którzy będą chcieli skorzystać z poszczególnych szlaków archipelagu.

Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]

Madera: Opłaty dla turystów. Zwiększa się lista płatnych atrakcji 

Władze Madery zadecydowały, że od nowego roku obostrzenia będą obowiązywały w przypadku aż 30 szlaków archipelagu. Do tej pory dodatkowa opłata dotyczyła wyłącznie siedmiu z nich, czyli: Pico do Areeiro, Pico Ruivo, Levada do Risco, Levada do Caldeirão Verde, Balcões, Levada do Rei i Ponta de São Lourenço. To może być duży cios dla turystów, ponieważ wyspa słynie głównie z malowniczych krajobrazów, ciekawego klimatu oraz wspaniałych tras trekkingowych. To właśnie te aspekty sprawiają, że z roku na rok zainteresowanie tą częścią świata rośnie.

Choć z jednego punktu widzenia wzrastająca liczba odwiedzających jest powodem do zadowolenia, to ich obecność potrafi być prawdziwą zmorą. W efekcie coraz więcej popularnych kurortów próbuje uwolnić się od nadmiernej turystyki, która ma negatywny wpływ nie tylko na przyrodę, ale także funkcjonowanie mieszkańców. Właśnie dlatego w wielu regionach zaczęto rozmawiać o różnego rodzaju podatku turystycznym, na przykład takim, który został wprowadzony w Wenecji.

Madera - atrakcje nie za darmo. Teraz trzeba będzie za nie zapłacić

Dane wskazują, że tylko w ubiegłym roku Maderę odwiedziło ponad dwa miliony turystów. Wprowadzenie dodatkowych opłat ma na celu zarówno wspieranie zrównoważonej turystyki, jak i również ochronę przyrody oraz gromadzenie pieniędzy na konserwację mocno obleganych tras. Nowe przepisy zaczną obowiązywać z dniem 1 stycznia 2025 roku. Na ten moment wstęp na siedem płatnych szlaków kosztuje trzy euro, czyli nieco ponad 13 złotych. Nie potwierdzono jeszcze, czy wraz z rozszerzeniem listy kwota zostanie utrzymana na tym samym poziomie. Wiadomo jednak, że obowiązuje wszystkich odwiedzających, którzy ukończyli 12. rok życia. Zwolnieni są z niej natomiast mieszkańcy archipelagu. Warto mieć na uwadze to, że za brak biletu wstępu grozi mandat w wysokości 50 euro, a więc około 220 złotych. Wejściówki można opłacić za pomocą rządowego portalu Simplifica lub przy specjalnych stacjach ICNF, które znajdują się na szlakach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: