Ta warszawska atrakcja była w tym roku prawdziwym hitem. Przyciągnęła ponad 200 tysięcy osób

Choć stolica ma do zaoferowania wiele ciekawych zabytków, to w tym roku turyści upodobali sobie zupełnie inną atrakcję. Były to Warszawskie Linie Turystyczne, czyli projekt obejmujący przejazd zabytkowymi autobusami, tramwajami, koleją, a nawet wycieczkę promem. Wiadomo już, ile osób skorzystało z takiego transportu.

W sezonie letnim po stolicy kursowały Warszawskie Linie Turystyczne. To projekt mający na celu usprawnienie podróżowania po okolicy, szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy w mieście pojawiają się tysiące turystów, a także sposób na poznanie Warszawy z zupełnie innej strony. Atrakcja obejmowała przejazd zabytkowymi autobusami linii 100, tramwajami linii 36 i wakacyjną linią T, a także przeprawę przez Wisłę promem lub statkiem oraz podróż kolejką wąskotorową. Wygląda na to, że tego typu rozrywka przypadła do gustu zarówno mieszkańcom, jak i podróżnym, bowiem skorzystało z niej mnóstwo osób.

Zobacz wideo Największa atrakcja Hanoweru robi piorunujące wrażenie!

Warszawskie Linie Turystyczne 2024. Z atrakcji skorzystała rekordowa liczba turystów

Na oficjalnej stronie internetowej Warszawy opublikowano dane przedstawiające zainteresowanie Warszawskimi Liniami Turystycznymi w sezonie letnim 2024. Z atrakcji skorzystało 204 375 osób, co jest rekordowym wynikiem. Największą popularnością cieszyły się podróże promami kursującymi przez Wisłę. Łącznie na ich pokładzie pojawiło się w tym roku aż 147 tysięcy pasażerów.

  • Prom Słonka płynął z Cypla Czerniakowskiego do plaży na Saskiej Kępie i z powrotem.
  • Pliszka rozpoczynała kursy przy nabrzeżu mostu Józefa Poniatowskiego, a kończyła na plaży pod stadionem PGE Narodowym.
  • Wilga podróżował z Podzamcza na plażę przy Zoo na Pradze.

To jednak nie koniec wodnych podróży. Warszawiacy oraz turyści chętnie wybierali się też na rejsy do Serocka. Statek "Zefir" zabrał na pokład łącznie niemal 4,5 tysiąca podróżnych w tym sezonie, a na jednym kursie mógł przewieźć maksymalnie 100 osób. Wycieczka rozpoczynała się o godzinie 9 nad Kanałem Żerańskim, a kończyła w Warszawie około godziny 18. Statek przepływał przez malowniczy Zalew Zegrzyński, a w międzyczasie można było obejrzeć ruiny mostu pochodzące z końca XIX wieku.

Zabytkowe autobusy Warszawy. Te atrakcje spodobały się turystom

Warszawskie Linie Turystyczne oferowały nie tylko podróże po wodzie, ale także przejazdy zabytkowymi środkami komunikacji publicznej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się linia 100, po której kursowały zabytkowe autobusy. Można było trafić między innymi na stare ikarusy i słynnego "ogórka", a także niskopodłogowe pojazdy jelcz, MAN, neoplan i solaris z przełomu wieków. Łącznie autobusy przewiozły w tym roku około 30 tysięcy pasażerów. Z kolei zabytkowe tramwaje linii T i 36 zabrały w podróż 18 tysięcy osób.

Fani kolei mogli też przejechać się Piaseczyńską Koleją Wąskotorową. Pociągi wyruszały z Piaseczna, a każdy skład prowadziła rumuńska lokomotywa spalinowa. Czasami doczepiano do nich zabytkowy wagon towarowy z 1914 roku, by pokazać istotną rolę kolei w handlu. Ta atrakcja przyciągnęła 3,5 tysiąca osób. Aktualnie Warszawskie Linie Turystyczne zostały zamknięte, jednak ponownie ruszą w podróż 1 maja 2025 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: