• Link został skopiowany

Dwa polskie jarmarki świąteczne wśród najtańszych w Europie. U naszych sąsiadów też jest niedrogo

Bożonarodzeniowe jarmarki to nie tylko piękne dekoracje i zapach grzanego wina, ale też spore wydatki. Czy istnieją miejsca, gdzie można poczuć magię świąt bez obaw o domowy budżet? Najnowszy raport Post Office Travel Money ujawnia, które europejskie miasta pozwalają cieszyć się świątecznym klimatem za najmniejsze pieniądze. Jedno z nich jest bliżej, niż myślisz.
Bratysława - Jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Głównym w godzinach wieczornych
Fot. www.istockphoto.com/sedmak

Świąteczne jarmarki to tradycja. Wśród światełek, aromatu pierników i grzańca łatwo zapomnieć o kosztach, które mogą szybko narastać. W tym roku inflacja i rosnące ceny biletów lotniczych sprawiły, że wiele osób zastanawia się, gdzie znaleźć najbardziej przystępne cenowo kierunki na bożonarodzeniowe wyprawy. Analiza kosztów w 14 popularnych miastach Europy pokazuje, że wybór odpowiedniego miejsca może znacząco wpłynąć na nasze świąteczne wydatki. Co ciekawe, na liście przygotowanej przez Post Office Travel Money znalazły się aż dwa polskie miasta, które konkurują z czołówką rankingu.

Zobacz wideo Jarmark w Gdańsku trzecim najpiękniejszym w Europie. Tak wygląda

Czy warto jechać na jarmark do Wiednia? Austria to jeden z najdroższych kierunków

Analizę kosztów tegorocznych jarmarków świątecznych przeprowadziła firma Post Office Travel Money. W badaniu uwzględniono 14 popularnych europejskich miast, biorąc pod uwagę kluczowe wydatki na weekendowy pobyt dwóch osób. Pod lupę trafiły między innymi ceny dwóch trzydaniowych obiadów z butelką wina, czterech kaw w kawiarniach, czterech grzanych win oraz czterech świątecznych deserów, takich jak pierniki czy ciasta. Do tego doliczono koszt transferów z i na lotnisko, a także wydatki związane z przelotem lub dojazdem z Wielkiej Brytanii oraz zakwaterowaniem na miejscu. Najtańszym okazał się być jarmark w Bratysławie (Słowacja) z łącznym kosztem 2642 złote. Zaraz za nim uplasowała się stolica Litwy Wilno (około 2711 złotych) i największe miasto Łotwy Ryga (2836 złotych).

Ryga na Łotwie spada na trzecie miejsce po pięciu latach na szczycie […] Tylko w kilku miastach odnotowano spadki cen, m.in. w Pradze w Czechach i Budapeszcie na Węgrzech

- czytamy w raporcie Post Office Travel Money.

Polski akcent w rankingu to Gdańsk, który zajął czwarte miejsce z uśrednioną kwotą 2581 złotych za weekend. Tym samym wyprzedził między innymi Pragę (Czechy) oraz Budapeszt (Węgry). Różnica między polskimi miastami, Gdańskiem a Krakowem (ósme miejsce), wynosi 135 złotych na korzyść pierwszego z nich.

Najlepsze kierunki pod względem jakości do ceny:

  1. Bratysława (Słowacja)
  2. Wilno (Litwa)
  3. Ryga (Łotwa)
  4. Gdańsk (Polska)
  5. Praga (Czechy)
  6. Budapeszt (Węgry)
  7. Zagrzeb (Chorwacja)
  8. Kraków (Polska)
  9. Sztokholm (Szwecja)
  10. Tallin (Estonia)
  11. Berlin (Niemcy)
  12. Lille (Francja)
  13. Wiena (Austria)
  14. Kopenhaga (Dania)
Ceny zakwaterowania (dla dwóch osób) pochodziły z Hotels.com i Booking.com, a ceny lotów i podróży pociągiem z British Airways, easyJet, Eurostar, Ryanair i Wizz Air 

- informuje Post Office Travel Money.

Gdzie na jarmark bożonarodzeniowy 2024? Dla Polaków najtańszym kierunkiem jest Wilno

Co, jeśli podróżujemy z Polski? Po wykluczeniu kosztów lotów, które zmieniają się bardzo dynamicznie i zakwaterowania, najtańszą opcją pozostaje Wilno (około 890 złotych). Na drugim miejscu znalazła się Praga (900 złotych), a podium zamyka Bratysława (917 złotych). Gdańsk i Budapeszt nadal wypadają korzystnie, z kosztami odpowiednio 944 złote i 975 złotych. Później kolejno mamy Rygę - 1017 złotych, Berlin - 1037 złotych, Zagrzeb - 1053 złote, Kraków - 1079 złotych, Sztokholm - 1105 złotych i Lille - 1110 złotych. Najdroższymi kierunkami pozostają Kopenhaga, Wiedeń, a także Tallin.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: