Wśród najbezpieczniejszych środków transportu na świecie jako pierwsze wyróżnia się samoloty. Chcąc latać, trzeba jednak liczyć się z niemałymi opłatami. Korzystniej i równie bezpiecznie można przemieszczać się pociągami. Mało kto wie, ale za wycieczkę jednym z najdłuższych składów kolejowych na ziemi można pojechać za darmo. Istnieją jednak pewne haczyki.
Transport kolejowy dla wielu osób jest jedną z najkorzystniejszych możliwości podróżowania. W każdej chwili można przejść się po wagonie, skorzystać z usługi WARS oraz uniknąć korków w godzinach szczytu. Niestety na tego typu udogodnienia nie można liczyć w niemalże 3-kilometrowym składzie Mauritania Railway, który jest jednym z najdłuższych na świecie. Tory, po których porusza się ten gigant, zaczęto budować w 1960 roku, a trzy lata później oddano je do użytku. Na odcinku mierzącym blisko 700 km z Nawazibu do ośrodka wydobycia żelaza Zouerat w Mauretanii codziennie przejeżdża 6 pociągów towarowych - po trzy w każdą stronę. Funkcjonowanie tej kolei odgrywa niezwykle ważną rolę dla kraju. Wiele składów jest wypełnionych rudą żelaza, ale istnieją również przedziały transportowe dla ludzi. Wypełniają je zazwyczaj lokalni mieszkańcy. Turyści rządni przygody również mogą podjąć podróż jednym z największych pociągów na ziemi. Przejazd jest bezpłatny, ale wymaga rzetelnego przygotowania. Wycieczka tego typu jest dedykowana tylko dla ludzi o silnej woli.
Zastanawiacie się na czym polega wyjątkowość przejazdu najdłuższym pociągiem na świecie oprócz braku konieczności rezerwacji biletu? Haczykiem są warunki, które dość mocno odbiegają od tych, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Turyści, chcąc wyruszyć w podróż koleją Mauritania Railway, muszą przygotować się długą, żmudną drogę w pyle i kurzu, który wydobywa się z rudy. Ponieważ przejazd nie należy do oficjalnych atrakcji turystycznych w tej części kraju, podróżujący muszą liczyć się z brakiem zabezpieczeń i standardowych miejsc siedzących. Darmowy kurs wiąże się z koniecznością wejścia na szczyt wagonów towarowych i mierzenia się z trudnymi warunkami - palącym słońcem, brudem, hałasem. Jakby tego było mało, na pokładzie nie ma również pomieszczeń sanitarnych. Jest to jedno z największych utrudnień, ponieważ przejazd zajmuje zazwyczaj około 17 godzin, a postoje są organizowane bardzo rzadko i trwają dość krótko. Tak czy inaczej, tego typu wycieczka jest doskonałą ofertą dla osób żądnych przygód, które nie boją się żadnych wyzwań.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.