Zamki i ich ruiny mają niepowtarzalny urok, który przyciąga nie tylko miłośników historii. Przykładem tego jest warownia w miejscowości Dobczyce, w województwie małopolskim. Zamek królewski w Dobczycach wznosi się na skalistym wzgórzu nad Rabą, a konkretniej nad Jeziorem Dobczyckim. Niemniej, jak każdy inny zabytek, obiekt ten nosił już wyraźne ślady działania czasu, więc nadeszła pora na przywrócenie mu dawnego blasku. Jak jednak wyglądały jego losy do tej pory?
Jak dowiadujemy się na portalu dobczyce.pl, niewiele wiadomo o samych początkach dobczyckiego zamku. Pewne jest, że w XII wieku warownia była już wzniesiona. Za czasów Kazimierza Wielkiego mury budowli miały od pięciu do dziewięciu metrów grubości i była to silna twierdza odgrywająca ważną rolę w obronie Krakowa. W XVI wieku średniowieczny zamek został przebudowany w stylu renesansowym przez starostę dobczyckiego Sebastiana Lubomirskiego, a lata 1585-1613 były okresem jego świetności. Znajdowały się w nim wówczas w sumie 74 pomieszczenia. Za panowania Kazimierza Jagiellończyka na zamku kształciły się też jego dzieci: królewicz Zygmunt, Aleksandr, Władysław, Fryderyk, Jan i Kazimierz. Nauczał je sam Jan Długosz.
Niestety zamek ucierpiał bardzo podczas pierwszego potopu szwedzkiego. Starosta Michał Jordan podjął próby jego ratowania, ale podczas drugiej inwazji Szwedów w 1702 roku budowla została zniszczona i od tego momentu jej stan zaczął się stopniowo pogarszać. Pierwsze prace zabezpieczające przeprowadzono tu dopiero po 1901 roku. Dziś stan zabytku znacznie się poprawił, a w zrekonstruowanej części znajduje się Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego. Władze Dobczyc jednak na tym nie poprzestają i zamek czekają kolejne duże przekształcenia.
O zmianach czekających zamek w Dobczycach w najbliższym czasie poinformował burmistrz miasta Tomasz Suś na swoim facebookowym profilu 20 listopada 2024 roku. Jak dowiadujemy się z opublikowanego postu, podpisana została umowa na realizację pierwszego etapu zadania pod nazwą "Odbudowa fragmentów ruin zamku w Dobczycach wraz z kaplicą św. Kazimierza". Odpowiadać za nią będzie Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe BUDMEX Sp. z o.o. Koszt inwestycji to 1,4 miliona złotych, z czego 944 tysiące złotych stanowi dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wykonawca ma teraz 11 miesięcy na realizację swojego zadania, więc efekty tych prac będziemy mogli podziwiać już pod koniec 2025 roku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.