• Link został skopiowany

Tę perełkę Dolnego Śląska docenili nawet Chińczycy. Jego historia liczy ponad 800 lat

Szczawno-Zdrój to jedno z najpiękniejszych miast uzdrowiskowych. Kurort położony jest w południowo-zachodniej części Polski, na Dolnym Śląsku, w pobliżu Wałbrzycha. Jako miasto wyróżnia się między innymi jedną z najdłuższych tradycji zdrowotnych. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto się tam wybrać.
Tę perełkę Dolnego Śląska docenili nawet Chińczycy. Jego historia liczy ponad 800 lat
Autorstwa Sławomir Milejski - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=137043017

Po raz pierwszy o Szczawnie-Zdrój wspomniano w 1221 roku w Księdze Henrykowskiej. Kuracyjny charakter tego miasta znany był już zatem od czasów średniowiecza. W 1597 roku nadworny lekarz Hochbergów, Caspar Schwenckfeldt, zbadał właściwości lecznicze wód, ich skład chemiczny oraz medyczne zastosowanie. Do stycznia 1935 miejscowość nazywano Ober Salzbrunn, następnie Bad Salzbrunn, by w 1946 roku wprowadzić urzędową nazwę Szczawno-Zdrój. Co ciekawe, miasto było doceniane nawet przez Chiny.

Zobacz wideo Czy możemy się obejść w górach bez zbiorników?

Szczawno-Zdrój urzekło właściwościami. To najstarsze uzdrowisko w regionie

Szczawno-Zdrój to najstarsze uzdrowisko na Dolnym Śląsku, które co roku przyciąga wielu turystów i kuracjuszy swoimi malowniczymi krajobrazami oraz leczniczymi właściwościami mikroklimatu. Pierwsze sanatorium w uzdrowisku powstało w 1815 roku, natomiast około 1820 roku wybudowano tutaj Pijalnię Wód Mineralnych. Wody rozlewane do butelek okazały się niezwykle cenne. Pożądane były do tego stopnia, że w 1825 roku złożono zamówienie na ich transport aż do Chin. W szczawieńskim uzdrowisku leczy się nimi między innymi schorzenia narządu ruchu, niewydolność dróg oddechowych, a także schorzenia układu pokarmowego, moczowego oraz problemy laryngologiczne. Kurort stał się swego czasu idealnym miejscem dla osób ceniących górskie widoki i bliskość natury, przyciągając do siebie wiele znanych postaci, takich jak Zygmunt Krasiński (poeta i dramaturg), Karol May (niemiecki powieściopisarz), Henryk Wieniawski (kompozytor) oraz Ludwig Zamenhof (lekarz i twórca języka esperanto).

Szczawno-Zdrój atrakcje. To najciekawsze obiekty w tym wyjątkowym mieście

Do jednego z ciekawszych obiektów miasta możemy zaliczyć Dom Zdrojowy. Budynek składa się z trzech kondygnacji, w które wchodzi 130 pokoi gościnnych z 250 miejscami noclegowymi. Znajdziemy tam również sale prelekcyjne, siłownię, strefę saun, poradnię osteoporozy, gabinety zabiegowe i lekarskie oraz pokoje pielęgniarek. Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Hala Spacerowa, gdzie znajdziemy sgraffito (wyjątkową technikę dekoracyjną malarstwa ściennego) przedstawiające Asklepiosa oraz istotne daty związane z uzdrowiskiem. Następną atrakcją, którą powinniśmy odwiedzić, jest Pijalnia Wód Mineralnych, gdzie będziemy mogli spróbować różnych rodzajów wód: Dąbrówki, Marty, Mieszka oraz Młynarza. Z wieży widokowej w Parku Zdrojowym imienia Henryka Wieniawskiego zobaczymy natomiast malowniczą panoramę okolicy z mnóstwem alejek i fontann. Miłośnicy kultury również znajdą w Szczawnie coś dla siebie. Na scenie zabytkowego Teatru Zdrojowego często można oglądać i słuchać licznych artystów, kabareciarzy, orkiestry symfoniczne, a także śpiewaków operowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: