Wieża widokowa na Dzikowcu to nowa perła turystyczna Dolnego Śląska. Po miesiącach budowy i oczekiwań została oficjalnie otwarta. Już pierwsze dni po inauguracji pokazały, że obiekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Turyści zachwycają się nie tylko rozległą panoramą gór, którą można oglądać z platformy, ale i samą konstrukcją, pozwalającą podziwiać krajobraz ponad wierzchołkami drzew.
Wieża widokowa zlokalizowana jest w powiecie wałbrzyskim na styku gmin Boguszów-Gorce i Czarny Bór. Nowa atrakcja turystyczna oferuje spektakularne widoki na Karkonosze ze Śnieżką, Masyw Śnieżnika, Góry Sowie, Wałbrzyskie i Stołowe. Cała konstrukcja ma 38,5 metra wysokości, a platforma widokowa znajduje się na poziomie 32,5 metra. To o wiele więcej niż dotychczasowa, drewniana wieża na pobliskim stoku narciarskim. Platforma została oficjalnie otwarta w sobotę i już teraz przyciąga wielu odwiedzających. Pierwsi z nich nie kryją zachwytu, a w mediach społecznościowych pojawiają się coraz to nowe zdjęcia panoramy, która dosłownie zapiera dech.
Generalnie ukształtowanie terenu jest takie, że ciężko jest tutaj wjechać ze sprzętem, już nie mówiąc o półfabrykatach, które tu były potrzebne. Było bardzo ciężko. Był taki moment zwątpienia? Na pewno. Chcieliśmy bardzo oddać tę wieżę w terminie, czyli w listopadzie. No niestety pogoda nam nie pozwoliła - wiatry, śniegi… wszystko było przeciwko nam
- powiedział Mirosław Lech, wicestarosta Powiatu Wałbrzyskiego, w rozmowie z dziennikarzami portalu dziennik.walbrzych.pl. Jednocześnie podkreślił, że jednym z największych wyzwań podczas budowy było poprowadzenie kabla energetycznego i światłowodu na szczyt stromej góry. Wieża ma bowiem być nie tylko atrakcją turystyczną, ale także wspierać leśników w monitorowaniu zagrożeń pożarowych. Możliwe to będzie dzięki zaawansowanemu systemowi kamer.
Ta budowa dała nam się we znaki. Warunki pogodowe bywały fatalne. Mróz, bardzo silny wiatr osiągający 130 km/h
- dodał, cytowany przez portal walbrzych.naszemiasto.pl, przedstawiciele firmy Tatry - Janusz Kluzowicz z Myślenic, która odpowiedzialna była za budowę konstrukcji.
Wieża widokowy jest dostępna przez cały rok i całkowicie darmowa. Jednorazowo może na niej przebywać do 50 osób, a dzieci do 14. roku życia mają prawo korzystać z atrakcji jedynie pod opieką dorosłych. Konstrukcja została wyposażona w monitoring i system oświetlenia, a także innowacyjne urządzenia do obserwacji terenów leśnych w czasie rzeczywistym. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 6,55 miliona złotych, z czego prawie sześć milionów złotych pochodziło z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.