Turyści w końcu się doczekali. Nowa atrakcja na Dolnym Śląsku już otwarta. Ma prawie 40 metrów

Nowa atrakcja turystyczna Dolnego Śląska już przyciąga tłumy. Wieża widokowa górująca nad Dzikowcem, wysoka na prawie 40 metrów, oferuje spektakularne widoki na rozciągające się po horyzont pasma górskie i malownicze doliny. To miejsce, gdzie można dosłownie stanąć ponad koronami drzew i podziwiać niepowtarzalną panoramę. A najlepsze? Wstęp jest całkowicie darmowy.

Wieża widokowa na Dzikowcu to nowa perła turystyczna Dolnego Śląska. Po miesiącach budowy i oczekiwań została oficjalnie otwarta. Już pierwsze dni po inauguracji pokazały, że obiekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Turyści zachwycają się nie tylko rozległą panoramą gór, którą można oglądać z platformy, ale i samą konstrukcją, pozwalającą podziwiać krajobraz ponad wierzchołkami drzew.

Zobacz wideo Szybko zmieniające się warunki w Tatrach. Najpierw śnieżyca, a potem słońce

Wieża widokowa na Dzikowcu. Widoki, które na długo zapadają w pamięć

Wieża widokowa zlokalizowana jest w powiecie wałbrzyskim na styku gmin Boguszów-Gorce i Czarny Bór. Nowa atrakcja turystyczna oferuje spektakularne widoki na Karkonosze ze Śnieżką, Masyw Śnieżnika, Góry Sowie, Wałbrzyskie i Stołowe. Cała konstrukcja ma 38,5 metra wysokości, a platforma widokowa znajduje się na poziomie 32,5 metra. To o wiele więcej niż dotychczasowa, drewniana wieża na pobliskim stoku narciarskim. Platforma została oficjalnie otwarta w sobotę i już teraz przyciąga wielu odwiedzających. Pierwsi z nich nie kryją zachwytu, a w mediach społecznościowych pojawiają się coraz to nowe zdjęcia panoramy, która dosłownie zapiera dech.

Generalnie ukształtowanie terenu jest takie, że ciężko jest tutaj wjechać ze sprzętem, już nie mówiąc o półfabrykatach, które tu były potrzebne. Było bardzo ciężko. Był taki moment zwątpienia? Na pewno. Chcieliśmy bardzo oddać tę wieżę w terminie, czyli w listopadzie. No niestety pogoda nam nie pozwoliła - wiatry, śniegi… wszystko było przeciwko nam

- powiedział Mirosław Lech, wicestarosta Powiatu Wałbrzyskiego, w rozmowie z dziennikarzami portalu dziennik.walbrzych.pl. Jednocześnie podkreślił, że jednym z największych wyzwań podczas budowy było poprowadzenie kabla energetycznego i światłowodu na szczyt stromej góry. Wieża ma bowiem być nie tylko atrakcją turystyczną, ale także wspierać leśników w monitorowaniu zagrożeń pożarowych. Możliwe to będzie dzięki zaawansowanemu systemowi kamer.

Ta budowa dała nam się we znaki. Warunki pogodowe bywały fatalne. Mróz, bardzo silny wiatr osiągający 130 km/h

- dodał, cytowany przez portal walbrzych.naszemiasto.pl, przedstawiciele firmy Tatry - Janusz Kluzowicz z Myślenic, która odpowiedzialna była za budowę konstrukcji.

Wieża widokowa dostępna jest przez cały rok. Wstęp? Bezpłatny

Wieża widokowy jest dostępna przez cały rok i całkowicie darmowa. Jednorazowo może na niej przebywać do 50 osób, a dzieci do 14. roku życia mają prawo korzystać z atrakcji jedynie pod opieką dorosłych. Konstrukcja została wyposażona w monitoring i system oświetlenia, a także innowacyjne urządzenia do obserwacji terenów leśnych w czasie rzeczywistym. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 6,55 miliona złotych, z czego prawie sześć milionów złotych pochodziło z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: