Ranking ASQ Airport Experience Awards to jedno z najbardziej opiniotwórczych zestawień w branży lotniczej. Nie tworzą go eksperci zza biurek, lecz sami pasażerowie - ci, którzy z lotnisk korzystają na co dzień. Ich oceny są bezpośrednie, świeże i często bezlitosne. Właśnie dlatego wyniki plebiscytu tak trafnie oddają prawdziwe odczucia podróżnych. W tym roku uwagę przykuwają świetne noty dla portów śródziemnomorskich i brak polskich lotnisk.
Ponad 700 tysięcy podróżnych z całego świata oceniło komfort, czystość i jakość obsługi terminali w ramach prestiżowego plebiscytu ASQ Airport Experience Awards. To właśnie ich głosy zadecydowały, które porty zasłużyły na miano najlepszych. Łącznie nagrodzono aż 95 lotnisk na świecie, z czego 26 znajduje się w Europie. Wyróżnienia przyznawano między innymi w takich kategoriach jak: najbardziej zaangażowany personel, najłatwiejsza ścieżka podróży, najprzyjemniejsze lotnisko, najczystszy port oraz najlepsze doświadczenie przylotowe. Na czoło europejskiej stawki wysunęły się: Milas-Bodrum w Turcji oraz Rzym-Fiumicino we Włoszech.
Wśród największych portów lotniczych, obsługujących ponad 40 milionów pasażerów rocznie, najlepiej wypadł Stambuł (Turcja) oraz wspomniany już Rzym. W przedziale od 25 do 40 milionów podróżnych doceniono Zurych (Szwajcaria), Kopenhagę (Dania) i Palmę de Mallorca (Hiszpania). W kategorii portów obsługujących od 15 do 25 milionów pasażerów wyróżniono lotniska w Budapeszcie (Węgry), Helsinkach (Finlandia) oraz Alicante (Hiszpania). Dobre noty zebrały także mniejsze porty, takie jak Sewilla (Hiszpania), Praga (Czechy), Sofia (Bułgaria), Ankara, Izmir (Turcja), Malta, Saloniki (Grecja) czy Mediolan Linate (Włochy) - w grupie lotnisk od 5 do 15 milionów pasażerów.
Wśród portów obsługujących od 2 do 5 milionów pasażerów na wyróżnienie zasłużyły: Milas-Bodrum w Turcji, estoński Tallin, brytyjskie Newcastle oraz rzymskie Ciampino. W grupie najmniejszych lotnisk dominowała Hiszpania - aż pięć z sześciu nagród powędrowało do tamtejszych portów, między innymi w Gironie, Pampelunie i na El Hierro. Jedynym wyjątkiem w tej kategorii było szkockie Inverness.
Choć lista obejmuje aż 26 europejskich portów, w zestawieniu nie ma żadnego polskiego lotniska. Może to dziwić, szczególnie biorąc pod uwagę rosnącą liczbę pasażerów i ambitne inwestycje w infrastrukturę.
Zobacz też: Najbardziej punktualne lotniska w Europie. W czołówce popularny port lotniczy w Polsce
Organizatorzy plebiscytu - ACI World i firma Amadeus - podkreślają, że nagrody są przyznawane wyłącznie na podstawie opinii pasażerów. To właśnie oni, jeszcze podczas pobytu na lotnisku, odpowiadają na pytania o komfort, uprzejmość personelu czy wrażenia z podróży. Wyniki pokazują jedno - dziś, by zdobyć uznanie, nie wystarczy być funkcjonalnym. Trzeba jeszcze robić wrażenie.
Nagrody ASQ opierają się na najbardziej kompleksowym i uznanym na świecie programie oceny doświadczeń pasażerów w portach lotniczych. To unikalne badanie zbiera opinie podróżnych w czasie rzeczywistym, bezpośrednio na lotniskach na całym świecie. Dzięki rygorystycznej metodologii uwzględniającej różnorodność doświadczeń pasażerów program umożliwia rzetelne i porównywalne oceny lotnisk - jako jedyny tego typu na świecie
- czytamy na stronie The Voice of the World’s Airports.
Lista najlepszych lotnisk na świecie:
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.