Oceanarium jest atrakcją, która zdecydowanie przyciąga turystów. W Polsce mamy kilka tego typu obiektów. I choć wydawałoby się, że znajdziemy je wyłącznie w miejscowościach nadmorskich, to największe polskie oceanarium mieści się we Wrocławiu.
Wiemy już, gdzie znajduje się największe polskie oceanarium. Wrocław może pochwalić się oceanarium prezentującym ekosystemy morskie i słodkowodne oraz lądowe fauny Afryki. Kompleks o nazwie Afrykarium otwarto na terenie Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu w październiku 2014 roku. Jest ono pierwszym tego typu obiektem w Polsce. W jego skład wchodzi 19 akwariów, basenów i zbiorników. W całości poświęcone jest zwierzętom Czarnego Lądu. Spotkać tu można mieszkańców plaż i rafy koralowej Morza Czerwonego, w tym jedne z największych żółwi lądowych świata, tj. żółwie pustynne oraz bajecznie kolorowe ryby rafy koralowej.
Kolejny pawilon poświęcony jest mieszkańcom Afryki Wschodniej, m.in. hipopotamom nilowym, mrównikom, golcom i dikdikom. W dwóch akwariach podziwiać można endemiczne ryby z jezior Wielkich Rowów Afrykańskich, czyli Malawi i Tanganiki.
Atrakcją pawilonu poświęconego Kanałowi Mozambickiemu jest bez wątpienia przezroczysty tunel z akrylu, za sprawą którego można podziwiać żółwia zielonego, płaszczki, rekiny i liczne gatunki ryb.
W Afrykarium zwiedzić też można Wybrzeże Szkieletów (z kotikami afrykańskimi, pingwinami przylądkowymi, murenami, meduzami i ciekawymi gatunkami ryb) oraz dżunglę nad rzeką Kongo (z krokodylami, manatami i licznymi gatunkami ptaków).
Morskie wybrzeże jest najbardziej typowym miejscem dla stworzenia oceanarium. Gdynia może poszczycić się Akwarium Gdyńskim, czyli ogrodem zoologicznym działającym w strukturach Morskiego Instytutu Rybackiego. Jego misją jest prezentowanie gatunków zwierząt wodnych z całego świata.
Akwarium Gdyńskie to osiem sal ekspozycyjnych, prezentujących mieszkańców różnych biotopów, od tropików Amazonii, poprzez toń oceaniczną Pacyfiku, aż po zimne wody północnego Atlantyku. Co ciekawe, w podziemiach budynku gdyńskiego oceanarium otwarto w kwietniu 2024 roku salę ''Morza Zimne: Od Bałtyku do Atlantyku''.
Warto też wspomnieć o tym, że w gdyńskim oceanarium żyje około 1500 osobników reprezentujących rozmaite gatunki. Pretenduje ono do miana największego oceanarium w Polsce.
Jednym z miejsc wartych odwiedzenia jest Oceanarium w Kołobrzegu. Wizyta w nim stanowi doskonałą lekcję przyrody dla każdego odwiedzającego.
Podwodny świat, który można poznać w kołobrzeskim oceanarium, z pewnością skradnie serce każdego. Można tu podziwiać groźne piranie czy mureny, jednak ogromną popularnością cieszą się kolorowe ryby, takie jak rogatnice, skrzydlice, czy nadymki. W Oceanarium w Kołobrzegu podziwiać też można płaszczki czy rekiny. Obiekt otwarty jest codziennie w godzinach od 9:30 do 16:30.
Oceanarium w Międzyzdrojach jest stosunkowo nowym obiektem, zajmującym powierzchnię 3000 m2. Można tu podziwiać ryby z najdalszych zakątków świata, drapieżniki, takie jak mureny czy rekiny, barwne ryby raf koralowych (ustniczki, rogatnice, błazenki) i urocze ryby słodkowodne (arapaimy, cichle, jesiotry i inne).
Jedną z atrakcji oceanarium w Międzyzdrojach jest półtunel o długości 16 metrów, który wypełniają niesamowite ryby. Warto skorzystać z touch poolu, w którym można dotknąć żywe ryby. Dla najmłodszych przygotowano salę edukacyjną multimedialną, bawialnię, a nawet wystawę rekinów w skali 1:1. W oceanarium funkcjonuje również Klimatyczna Restauracja.
Zobacz też: Miasto uważane za stolicę świata. Czy może cię czymś zaskoczyć? Zdziwisz się, jak mało wiesz
Jeśli chodzi o Łódź, oceanarium znajduje się tu w Orientarium. Obejmuje siedem zbiorników oceanicznych, w których pływa blisko 1300 osobników, przedstawicieli 180 gatunków. Zobaczymy tu ryby gitarowe, rekiny brodate czy majestatyczne płaszczki.
Każdy poziom akwariów zapełniony jest innymi rybami. Na dnie największego basenu Orientarium znajduje się replika samolotu Mitsubishi J2M, czyli myśliwca marynarki japońskiej z okresu II wojny światowej. Z kolei jedną z największych atrakcji jest podwodny, 26-metrowy tunel. Orientarium ZOO Łódź czynne jest przez cały rok, a bilety do ZOO pozwalają również na wejście do oceanarium.
Jeśli chodzi o oceanarium, Gdańsk wciąż nie może pochwalić się takim obiektem. Przez wiele lat w sferze planów było Oceanarium Nautilus Gdańsk, zaplanowane jako jeden z największych kompleksów rekreacyjno-edukacyjnych w Polsce, a nawet w Europie. Miało zająć powierzchnię ponad 50 tysięcy m2, a sercem inwestycji miało być właśnie oceanarium z bogatą fauną i florą Ameryki Południowej. Kompleks miał być wyposażony w multimedialne oceanarium, egzotyczną lagunę, świat wirtualnej rzeczywistości, a także hotel z zapleczem konferencyjnym, galerię medyczną i różnorodne obiekty gastronomiczne i handlowe.
Niestety, nic z tych zapowiedzi nie zostało zrealizowane. Czy w najbliższym czasie Oceanarium Nautilus Gdańsk zostanie wreszcie powołane do życia? Czas pokaże.
Oceanarium Łeba jest obecnie zamknięte. Jego ponowne otwarcie planowane jest na 1 czerwca 2025 roku. Oceanarium w Łebie działa od 2002 roku, w 2016 roku przeniesiono je do nowego budynku. Podobnie jak w innych obiektach tego typu, podziwiać tu można florę i faunę wód słodkich i morskich. Różnicą jest to, że Oceanarium Łeba jest obiektem otwieranym sezonowo, a jego oferta z roku na rok się zmienia.
Byłaś / byłeś już w oceanarium? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.