Masaaki Ohya jest grafikiem i pedagogiem, obecnie profesorem nadzwyczajnym Graduate School of Tama Art University. Przez lata działalności wypracował unikalny styl, który łączy w sobie zarówno tajemniczość, jak i zjawiska bardzo bliskie nam wszystkim. Jego prace możemy obecnie oglądać na wystawie "Tajemnice natury" w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, który mieści się w Pałacu Opatów na terenie Parku Oliwskiego. Cieszy się ona ogromną popularnością wśród gdańszczan, ale być może odpowiada za to nie tylko japoński artysta.
Wystawa "Masaaki Ohya. Tajemnice natury" została otwarta 1 marca 2025 roku. Chętnych na jej obejrzenie nie brakuje, a na dowód tego Muzeum Narodowe w Gdańsku opublikowało nawet ostatnio zdjęcie ogromnej kolejki oczekujących. Jak dowiadujemy się na oficjalnej stronie instytucji, na wytrwałych będzie czekać 70 grafik artysty, które powstały na przestrzeni ostatnich 20 lat. Co dokładnie sprawia, że tłumy chcą je zobaczyć? Pytanie to zadał również "Dziennik Bałtycki", który zwrócił się bezpośrednio do kuratora wystawy, Wojciecha Zmorzyńskiego.
Zobacz też: Wrocław z rekordową liczbą turystów. Które atrakcje ich przyciągnęły? Pokazują to dane z telefonów
Grafika nie jest tak popularna jak malarstwo, a jednak tłumy przyszły zobaczyć prace Ohya. Może to znak wielkiego głodu sztuki?
- zastanawia się ekspert w rozmowie z lokalnym dziennikiem. Jeśli jednak nawet jest to słuszne przypuszczenie, to japoński artysta będzie bardzo dobrym wyborem, by ten głód zaspokoić. Ma to związek z jego techniką oraz przesłaniem prac.
Masaaki Ohya tworzy prace metodą wklęsłodruku (akwaforta, akwatinta, mezzotinta, sucha igła), czerpiąc inspiracje z naturalnych form, kształtów i zjawisk. Nawiązuje w nich do cyklu życia i śmierci: ludzi, zwierząt oraz roślin. Artysta wierzy, że losem wszystkich istnień kieruje przeznaczenie.
Każda żywa istota jest cudem stworzonym przez tajemnice natury w nieustannym kołowrocie zmian. Chcę wierzyć, że cała ta niezwykłość emituje światło, które dokądś zmierza, ku czemuś, czego jeszcze nie widziano
- stwierdza Ohya, cytowany na instagramowym profilu gdańskiego muzeum. Wystawa "Tajemnice natury" będzie dostępna aż do 25 maja 2025 roku. Warto zatem mieć ją na uwadze, jeśli będziemy w Gdańsku np. w czasie majówki. Ekspozycję można oglądać od wtorku do niedzieli w godzinach 10-17. Za normalny bilet wstępu zapłacimy 20 złotych, a za ulgowy 12 złotych. Dzieci i młodzież w wieku 7-26 lat płacą natomiast symboliczną złotówkę.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.