• Link został skopiowany

"Małe Mazury" zachwycają krystaliczną wodą i spokojem. To tu Wajda nakręcił słynny film

Z lądu wygląda niepozornie - ot, długie, wąskie jezioro otoczone lasem. Ale wystarczy zanurzyć się pod taflę wody, by odkryć zupełnie inny świat. Jezioro Białe na Pojezierzu Gostynińskim to jedno z najbardziej zaskakujących miejsc w centralnej Polsce - ciche, pełne różnych gatunków ryb i podwodnych niespodzianek. Ten malowniczy akwen zachwyca nie tylko turystów, ale też nurków, wędkarzy, a nawet filmowców.
Jezioro Białe koło Gostynina to jeden z najczystszych akwenów w całej Polsce
Fot. Facebook/Roman Olszewski

Pojezierze Gostynińskie nie cieszy się co prawda taką sławą jak Mazury, ale skrywa miejsca potrafiące oczarować od pierwszego spojrzenia. Jednym z nich jest Jezioro Białe - kameralne, spokojne, a przy tym niezwykle bogate w atrakcje. Czysta woda, sosnowe lasy i brak tłumów sprawiają, że łatwo tu złapać oddech i zapomnieć o codziennym pośpiechu. To idealna propozycja na weekendowy reset - dla tych, którzy cenią sobie kontakt z naturą, aktywny wypoczynek i odrobinę filmowej magii.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Jezioro Białe przyciąga nie tylko plażowiczów. To idealny zakątek dla nurków i wędkarzy

Jezioro Białe koło Gostynina to jeden z najczystszych akwenów w całej Polsce. Ma 150 hektarów powierzchni, a w najgłębszym punkcie sięga aż 31 metrów. Takie warunki przyciągają płetwonurków, którzy właśnie tu szkolą się i eksplorują podwodny świat - z zatopionym wrakiem, łodzią rybacką, lustrzanym labiryntem i specjalnie przygotowanymi platformami. Ale Jezioro Białe to nie tylko raj dla miłośników głębin. Cisza i całkowity zakaz używania silników spalinowych sprawiają, że równie chętnie zaglądają tu amatorzy żeglarstwa.

Wokół jeziora znajduje się kilkanaście ośrodków wypoczynkowych, gospodarstw agroturystycznych i pól namiotowych. Do dyspozycji gości są smażalnie ryb, bary i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Nie brakuje też piaszczystych plaż - od zupełnie dzikich po te z infrastrukturą i wygodnym dostępem do akwenu. Czysta woda i sosnowe lasy zachęcają do kąpieli, spacerów i rowerowych przejażdżek. A dla wędkarzy ten naturalny zbiornik to prawdziwy raj - pływają tu szczupaki, liny, karpie, węgorze, leszcze i płocie. Miejsce to docenił również Andrzej Wajda. To właśnie tu nakręcił film "Tatarak" z Krystyną Jandą w roli głównej. 

Pojezierze Gostynińskie: zamek, konie i historia znana z ekranu. Atrakcji tu nie brakuje

Pojezierze Gostynińskie - rozciągające się między Gąbinem, Gostyninem a Włocławkiem, po lewej stronie Wisły - bywa nazywane "małymi Mazurami", choć oferuje znacznie więcej niż tylko jeziora. W Łącku na przykład działa historyczna stadnina koni. Można tu nie tylko zwiedzić zabytkowe stajnie i powozownię z kolekcją pojazdów konnych, ale też wybrać się na przejażdżkę zaprzęgiem po okolicznych lasach. Dla początkujących przewidziano jazdy z instruktorem - również na lonży - a bardziej zaawansowani mogą wziąć udział w prestiżowych zawodach jeździeckich.

Odpoczynek w okolicach Jeziora Białego można połączyć z wizytą w Stadzie Ogierów w Łącku. Przed II wojną światową była to największa hodowla ogierów w Polsce i do dziś kultywowane są dawne tradycje tego miejsca

- czytamy na stronie mazowsze.travel.

W Gostyninie z kolei warto zwiedzić zamek wzniesiony z inicjatywy księcia mazowieckiego Siemowita IV na przełomie XIV i XV wieku. To właśnie tutaj, według legendy, pojawia się duch cara Wasyla Szujskiego. Wśród osobistości, które odwiedziły twierdzę, znaleźli się także polscy władcy m.in. Władysław Jagiełło,  Zygmunt Stary i Zygmunt August. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: