• Link został skopiowany

Cud natury pod ziemią. Najpiękniejsza jaskinia krasowa w Europie jest w Polsce! Znajdziesz ją obok Kielc

Polska może poszczycić się wieloma unikatowymi zabytkami i niesamowitymi miejscami wykreowanymi przez naturę. Jednym z nich jest najpiękniejsza jaskinia krasowa w Europie! Jaskinia Raj - bo o niej mowa - to miejsce, które powinien odwiedzić każdy. Dowiedz się, co można tam zobaczyć i jak przygotować się do zwiedzania.
Jaskinia Raj
Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl

Jaskinia Raj została odkryta w 1964 r. przez uczniów krakowskiego technikum geologicznego, którzy odbywali w tym miejscu ćwiczenia terenowe. W kilka lat później miejsce to zostało udostępnione turystom, którzy do dziś chętnie tu przyjeżdżają, aby na własne oczy zobaczyć niesamowite nacieki skalne, w tym jedno z największych skupisk zwisających z sufitu stalaktytów.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Gdzie jest jaskinia Raj? Tę turystyczną perełkę znajdziesz w województwie świętokrzyskim 

Świętokrzyskie co roku przyciąga rzesze turystów, którzy z chęcią odwiedzają m.in. Góry Świętokrzyskie ze słynną Łysą Górą, urokliwy Sandomierz czy zabytkowe Kielce. To właśnie nieopodal stolicy województwa należy szukać miejsca, gdzie jest jaskinia Raj z zachwycającymi naciekami skalnymi.

Znajduje się ona nieco ponad 10 km na południowy zachód od centrum Kielc. Będąc w tej okolicy, nie sposób zatem pominąć miejsca, które bardzo często pojawia się na zdjęciach w podręcznikach geografii.  

Jaskinia Raj to miejsce unikatowe. Jak wygląda trasa zwiedzania?

Turyści, którzy zwiedzają Jaskinię Raj, mają do pokonania trasę o długości 180 m. Miejsce to zachwyca różnorodnością form naciekowych, które robią niesamowite wrażenie. Zwiedzanie rozpoczyna się w pawilonie, gdzie zwiedzający mają możliwość zapoznania się z wystawą muzealną o tematyce krasu.

Do wnętrza jaskini prowadzi sztuczna sztolnia o długości nieco ponad 20 m, której zadaniem jest ochrona specyficznego mikroklimatu panującego wewnątrz. Dla odwiedzających zostały udostępnione m.in. następujące miejsca:

  • Komora Wstępna - to tu znajduje się otwór, przez który odkrywcy dostali się do wnętrza jaskini
  • Komora Złomowisk - największa sala w jaskini
  • Sala Kolumnowa - znajdują się w niej urokliwe kolumny naciekowe i stalaktyty
  • Sala Stalaktytowa - można tu podziwiać setki stalaktytów w różnych fazach rozwoju. Na 1 m2 przypada ich nawet ponad 200 sztuk 
18. Jaskinia Raj - 77 463 (w roku 2020 -49 998 - nr 15)
18. Jaskinia Raj - 77 463 (w roku 2020 -49 998 - nr 15)Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Jaskinia Raj - czas zwiedzania. Pamiętaj, że w jaskini panują specyficzne warunki 

W każdym takiego rodzaju miejscu panują specyficzne warunki. Jeśli chodzi o Jaskinię Raj, to można się tam spodziewać dużej wilgotności (95 proc.) i niskiej temperatury (ok. 9 stopni niezależnie od pory roku). Trzeba mieć to na uwadze, zwłaszcza kiedy odwiedzamy latem Jaskinię Raj. Czas zwiedzania wynosi ok. 45 minut. Zaleca się ciepły ubiór i wygodne obuwie, najlepiej na płaskiej podeszwie.  

Jaskinia Raj - cennik i godziny otwarcia są uzależnione od sezonu turystycznego  

Ile kosztuje wstęp do Jaskini Raj? Cennik za bilety podany jest na oficjalnej stronie internetowej. Cena wejściówki jest uzależniona od sezonu turystycznego i przedstawia się następująco:

  • w okresie od 15 stycznia do 30 czerwca bilet kosztuje 37 zł
  • w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia za wstęp należy zapłacić 42 zł
  • w okresie od 1 września do 15 listopada cena wynosi 37 zł 

Godziny otwarcia Jaskini Raj są uzależnione od danego miesiąca. Najdłużej (do godz. 19.00) jest otwarta w maju i czerwcu. Przez cały lipiec i sierpień miejsce można zwiedzać do godz. 18.00. Warto wiedzieć, że w poniedziałki obiekt jest nieczynny.

18. Jaskinia Raj - 77 463 (w roku 2020 -49 998 - nr 15)
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Jaskinia Raj - bilety zarezerwuj online. Pamiętaj, że obiekt jest dostępny dla dzieci powyżej 4. lat 

Warto wiedzieć, że jest ograniczenie wiekowe co do wejścia do Jaskini Raj. Bilety nie mogą być zarezerwowane dla dzieci poniżej 4. roku życia.

Rezerwacji (zarówno indywidualnej, jak i grupowej) należy dokonać online. Jest ona równoznaczna z opłatą za bilety. Wejściówki, które nie zostały zarezerwowane, są sprzedawane w danym dniu w kasie biletowej. Jaskinia może być zwiedzana tylko z przewodnikiem.

Jaskinia Raj - jak dojechać na miejsce? Bez problemu dotrzesz tam z Kielc

Na miejsce najłatwiej dostać się własnym środkiem transportu, jednak nie jest to jedyna możliwość dotarcia do Jaskini Raj. Jak dojechać z Kielc? Ze stolicy województwa kursuje autobus linii 31, należy jednak mieć na uwadze, że przystanek Jaskinia Raj jest oddalony od wejścia o nieco ponad 1 km. Można skorzystać również z oferty prywatnych busów kursujących w stronę Chęcin. 

Zobacz też: Te węże naprawdę żyją w polskich lasach - lepiej dobrze je znać. Czy są jadowite?

Więcej o: