• Link został skopiowany

Rzeźnia - najbardziej stroma droga w Polsce i pułapka dla nieostrożnych kierowców. Gdzie leży?

Najbardziej stroma droga w Polsce to miejsce bardzo popularne wśród kolarzy, którzy chcą sprawdzić swoje możliwości kondycyjne. Jest nie tylko stroma, ale też wąska i kręta. Osoby mieszkające w bezpośrednim sąsiedztwie mówią, że przyjezdni często traktują ją jako atrakcję turystyczną. Pokonanie trasy zarówno rowerem, jak i autem, wymaga sporego doświadczenia.
Zdjęcie ilustracyjne
iStock

Ukształtowanie terenu w Polsce jest zróżnicowane, co najbardziej widać na południu kraju. Znajdują się tam zarówno wysokie góry, jak i obszary wyżynne z kotlinami. To właśnie ta część kraju jest najbardziej popularna wśród kolarzy, którzy mogą tam nie tylko sprawdzić, ale też doskonalić swoje umiejętności. A są ku temu sprzyjające warunki - na niektórych fragmentach drogi średnie nachylenie przekracza 20 proc. 

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Najbardziej stromy podjazd w Polsce określany jest potocznie "rzeźnią". Czemu zawdzięcza to miano?

Na tym krótkim odcinku drogi rowerzyści rozgrzewają mięśnie do czerwoności, a puls pikuje w górę. Nie tylko z resztą puls, ale także każdy metr drogi, którą trzeba pokonać "pod kątem". Najbardziej wymagający kondycyjnie i najbardziej stromy podjazd w Polsce znajduje się w miejscowości Laskowa w powiecie limanowskim (województwo małopolskie).

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneAutorstwa Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1414570

Chodzi o odcinek łączący most na rzece Łososina z górą Dział. Średnie nachylenie na odcinku wynoszącym niespełna kilometr wynosi 19 proc., natomiast najbardziej stromych fragmentach dochodzi do nawet 26 proc. Dodatkową trudnością w pokonaniu tego fragmentu trasy jest to, że droga jest bardzo kręta i wąska.

Największe nachylenie drogi w Polsce - tam sprawdzisz siłę swoich mięśni. Wjazd tylko rowerem  

Droga w miejscowości Laskowa jest dostępna zarówno dla aut, jak i dla rowerów oraz pieszych. Inaczej jest z kolejnym miejscem, gdzie znajduje się największe nachylenie drogi w Polsce. Chodzi o Przełęcz Karkonoską, którą od strony polskiej można pokonać szlakiem dostępnym dla ruchu pieszego i rowerowego.

Przełęcz Karkonoska
Przełęcz KarkonoskaFot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Średnie nachylenie drogi na początkowym odcinku waha się w granicach 6-7 proc. i rośnie wraz z biegiem trasy. W najbardziej stromym odcinku średnia nachylenia wynosi 12 proc., a miejscami dochodzi do nawet 29 proc.! Najtrudniejszy do pokonania jest końcowy etap drogi.

Maksymalny kąt nachylenia drogi na Stogu Izerskim. Kolarze mówią o nim "katorga"

W środowisku kolarskim sławą cieszy się także trasa prowadząca na Stóg Izerski z Czerniawy-Zdroju. Maksymalne nachylenie drogi na odcinku wynoszącym ok. 5 km, waha się w granicy 18 proc. W gronie najbardziej stromych dróg w Polsce należy wymienić także m.in.:

  • podjazd w Gliczarowie Górnym, gdzie na odcinku 0,5 km nachylenie wynosi niespełna 16 proc., a miejscami dochodzi do ponad 20 proc.
  • podjazd na Magurkę Wilkowicką - średnie nachylenie na odcinku 500 m wynosi niecałe 8,5 proc., ale w najbardziej stromym punkcie osiąga 17 proc. 

Nachylenie drogi w procentach - jak interpretować ten parametr?

W każdym z powyższych przykładów zostało uwzględnione nachylenie drogi w procentach, jednak nie każdy wie, jak należy interpretować tę wartość i co ona oznacza w praktyce. Parametr ten określa, o ile metrów "pionowo" wznosi się droga na każde 100 m długości pokonanej "poziomo".

W celu łatwiejszego wyobrażenia sobie tej zależności posłużymy się przykładem: jeśli droga ma nachylenie wynoszące 10 proc., oznacza to, że na odcinku drogi wynoszącym 100 m droga "wznosi się" 10 m.

Nachylenie drogi w stopniach określa kąt, jaki droga tworzy z powierzchnią poziomą

Oprócz wartości procentowej możliwe jest również określenie nachylenia drogi w stopniach, jednak w praktyce jest to stosowane raczej rzadko. Warto wiedzieć, że nachylenie drogi na poziomie 0 proc. określa idealnie płaską drogę, natomiast nachylenie drogi na poziomie 100 proc. jest równe kątowi 45 stopni, co oznaczałoby bardzo stromy podjazd. 

Zobacz też: Pachnie zgniłym mięsem i waży nawet 10 kg. Ten giga-kwiat nie ma nawet łodygi, liści ani korzeni

Więcej o: