Polska obfituje w malownicze tereny - lasy, łąki, góry, doliny, rzeki i jeziora. Każde z nich wyróżnia się zupełnie innymi aspektami, przez co przyciąga do siebie określoną grupę turystów. Niemniej, nie ma co ukrywać, największą popularnością cieszą się obiekty, przy których wyodrębnia się przedrostek "naj". Kategorii jest wiele, ale w przypadku jezior z całą pewnością oprócz "największego" i "najgłębszego" duże zainteresowanie wzbudza także ten "najczystszy" akwen. To jedno z kluczowych kryteriów, jakie bierzemy pod uwagę, wybierając się nad wodę. Mieszkańcy województwa wielkopolskiego mogą zatem uznać się za szczęściarzy. To właśnie w ich rejonie znajduje się najbardziej transparentne jezioro.
Na terenie województwa wielkopolskiego można podziwiać ok. 800 jezior. Za lokalną "perełkę" uznaje się Jezioro Powidzkie, zlokalizowane w powiecie słupeckim (gmina Podziw i Ostrowie). Akwen w głównej mierze wyróżniają jego rozmiary - liczy 1100 ha powierzchni, przez co jest uznawany za największy zbiornik wodny w tym rejonie Polski. Linia brzegowa jeziora Powidzkiego wynosi ok. 30 km, a jego maksymalna głębokość jest szacowana na 46 m, natomiast średnia to 11 m. Obiekt można znaleźć na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego, który częściowo wchodzi w skład Pojezierza Gnieźnieńskiego. Co ciekawe, jest to także strefa Natura 2000 - sieć chronionych obszarów w Unii Europejskiej.
Zobacz też: W którym z 402 zamków szukać skarbu Inków? Mało znane, a to perełki Polski! [GALERIA]
Jezioro Powidzkie to polodowcowy akwen typu rynnowego, który oprócz imponujących wymiarów wyróżnia się również krystalicznie czystą wodą, która z biegiem lat stale się oczyszcza. Jak czytamy na stronie jezioropowidzkie.com.pl, badania przeprowadzone w 2004 roku pozwoliły grupie ekspertów zakwalifikować jezioro do II klasy czystości. W 2015 roku ranga zbiornika uległa zmianie i został on zaliczony już do I klasy czystości. Po 8 latach i ponownej ekspertyzie ogłoszono wielkopolskiego giganta najczystszym jeziorem w Polsce. Analiza ta została dokonana dzięki krążkowi Secchiego. Badania, przy których wykorzystuje się to urządzenie, mają naprawdę ciekawy przebieg.
Eksperci z Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB) do odnalezienia najczystszego jeziora w kraju wykorzystali krążek Secchiego. Urządzenie wyposażone w biały lub biało-czarny krążek o średnicy 30 cm zostaje zanurzone w wodzie i jest sukcesywnie opuszczane do momentu, aż okrągły element nie zniknie z pola widzenia badaczy - w tym momencie rejestruje się stopień zmętnienia wody. Badając jezioro Powidzkie w 2023 roku, eksperci przestali widzieć krążek dopiero na głębokości 10,38 m (w 2008 roku biały element zgubił się już na 7,60 m). Pozyskane dane nie tylko umożliwiły wyodrębnienie najczystszego jeziora w Polsce, ale także udowodniły, że wielkopolski akwen stale się oczyszcza. Dodatkową zaletą tego miejsca jest temperatura wody, która sprzyja letnim kąpielom.
Wysokim stopniem przejrzystości wody mogą pochwalić się również takie zbiorniki wodne jak: Wdzydze, Śniardwy, Hańcza, Wigry, Kłodno, Nyskie, Bydzisławskie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.