Planuje przetrwać pod wodą 100 dni. Ten eksperyment przejdzie do historii. "Skończę jako nadczłowiek!"

Podwodne życie od zawsze fascynowało naukowców, a jeden z nich postanowił przekonać się o wpływie tego środowiska na ludzki organizm. Profesor z Uniwersytetu Południowej Florydy bierze udział w niezwykłym eksperymencie, który rozpoczął się 1 marca 2023. Planuje spędzić pod wodą 100 dni.

55-letni Joseph Dituri jest emerytowanym oficerem amerykańskiej marynarki wojennej, a obecnie pracuje jako profesor na Uniwersytecie Południowej Florydy. 1 marca tego roku rozpoczął eksperyment, o którym informowały władze na oficjalnej stronie uczelni. W tym celu zamieszkał w podwodnym hotelu Jules Undersea Lodge w Key Largo. Jego nowa kwatera ma nieco ponad 9 mkw i znajduje się ponad 9 metrów pod powierzchnią wody.

Zobacz wideo Zmieniamy klimat, a zwierzęta pod wodą nie mają gdzie uciec

Lubisz naukowe ciekawostki? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Podwodny eksperyment amerykańskiego naukowca. Jakie są założenia badania?

Podstawowym celem eksperymentu jest zbadanie wpływu długotrwałej ekspozycji na ekstremalne ciśnienie na ludziki organizm. Sam mężczyzna spodziewa się, że doświadczenie będzie miało korzystne skutki dla jego zdrowia.

Ludzkie ciało nigdy nie było pod wodą tak długo, więc będę dokładnie monitorowany. Badanie pokaże, jak te warunki wpłyną na mój organizm, ale hipoteza jest taka, że moje zdrowie poprawi się dzięki zwiększonemu ciśnieniu. (...) Podejrzewamy, że skończę jako nadczłowiek!

- powiedział Dituri w cytowanej przez uczelnię wypowiedzi.

Hipoteza naukowca oparta jest na badaniu, w którym komórki poddane zwiększonemu ciśnieniu podwoiły się w ciągu pięciu dni. Oczywiście, Dituri był badany przed rozpoczęciem eksperymentu, a kolejne badania będą miały miejsce w trakcie i po jego zakończeniu. Na sam koniec przeprowadzone zostaną również testy psychospołeczne i psychologiczne, mające na celu zbadanie wpływu odizolowania przez dłuższy czas.

Jak wygląda dzień pod wodą? Joseph Dituri nie próżnuje

Pomimo izolacji Dituri nie zwalnia tempa swojej pracy naukowej i nadal prowadzi zajęcia online z inżynierii biomedycznej. Za pośrednictwem Internetu utrzymuje także kontakt z rodziną i przyjaciółmi, a poza lekarzami kontrolującymi jego stan zdrowia, czasami jest odwiedzany przez nurków lub innych gości. Dituri jest też dość aktywny w mediach społecznościowych, gdzie jest lepiej znany jako "Dr. Deepsea".

Co ciekawe, jeśli mężczyzna wytrzyma 100 dni eksperymentu, pobije dodatkowo rekord świata w długości czasu spędzonego pod wodą przez człowieka. Obecny rekord należy do dwóch profesorów z Tennessee, którzy w 2014 pod wodą spędzili 73 dni.

Więcej o:
Copyright © Agora SA