Polacy myślą inaczej niż Niemcy? Nowe badania dowodzą, że język ojczysty może wpływać na kształt mózgu

Język ojczysty ma wpływ na funkcjonowanie mózgu? Naukowcy nie mają wątpliwości, że wyniki ich badań są jednoznaczne. Do ostatecznych wniosków doszli, porównując ze sobą osoby posługujące się różnymi językami. Tok myślowy Polaków i Niemców całkowicie się różni? Na to również jest odpowiedź.

Naukowcy od lat zajmują się badaniem ludzkiego mózgu na różnych płaszczyznach. Silnie interesującym ich tematem jest to, czy na jego rozwój ma wpływ język, jakim posługuje się dana osoba. Wyniki najnowszych badań mogą być niemałym zaskoczeniem. Co udało im się odkryć?

Zobacz wideo Polscy naukowcy uratowani przez wojsko na Antarktyce

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowe badania: Czy język ma wpływ na rozwój mózgu? Poznaliśmy odpowiedź

Naukowcy założyli, iż język ojczysty może oddziaływać na rozwój połączeń mózgowych. W swoim badaniu skupili się na osobie porozumiewającej się od dziecka w języku niemieckim i arabskim. Efekty są zdumiewające. Co pokazał rezonans magnetyczny? 

Osoby posługujące się językiem arabskim wykazywały silniejsze połączenia między lewą i prawą półkulą niż osoby posługujące się językiem niemieckim. To wzmocnienie zostało również znalezione pomiędzy semantycznymi regionami języka i może być związane ze stosunkowo złożonym przetwarzaniem semantycznym i fonologicznym w języku arabskim

- oznajmił naukowiec Alfred Anwander, cytowany przez geekweek.interia.pl.

Autorzy badań twierdzą, iż tym razem udało im się uzyskać mocne dowody na to, że struktura ludzkiego mózgu jest zależna od różnych czynników środowiskowych.

Jak działa ludzki mózg? Wszystko zależy od słowa

Z badania naukowców z Instytutu Nauk o Człowieku i Mózgu Maxa Plancka wynika, iż rodzaj języka wpływa na sposób funkcjonowania mózgu. Natomiast istotny w tym przypadku jest także stopień występujących różnic między danymi językami. Najbardziej odległe sposoby porozumiewania będą charakteryzowały się ogromnymi różnicami, a te bliższe znacznie mniejszymi. Język polski oraz niemiecki jest stosunkowo podobny - w porównaniu do różnic pomiędzy np. językiem niemieckim a arabskim -  dlatego prawdopodobnie różnice nie byłyby tak zauważalne, choć nie jest powiedziane, iż nie występują one wcale. Naukowcy nie wykluczają niewielkich różnic w rozwoju połączeń mózgowych u osób pochodzących z tej samej części świata. Jak podaje portal geekweek.interia.pl. W tym przypadku największe różnice z pewnością byłyby widoczne w ośrodku Weneckiego, gdyż ta część mózgu jest odpowiedzialna za procesowanie gramatyki językowej, która jest w Polsce wyjątkowo skomplikowana.

Więcej o:
Copyright © Agora SA