Zbliża się niesamowite zjawisko wyrównania pięciu planet. Tego dnia warto spojrzeć w niebo

Są takie wydarzenia na niebie, które trzeba zobaczyć. Do jednego z nich ma dojść już w przyszłym tygodniu. Nad naszymi głowami pięć planet ułoży się obok siebie i będzie je można obserwować bez żadnego specjalistycznego sprzętu. Czym jest wyrównanie planetarne i kiedy najlepiej je obserwować?

Niedługo będziemy mogli obserwować zjawisko zwane potocznie "paradą planet". Wtedy pięć ciał niebieskich: Jowisz, Merkury, Wenus, Uran i Mars będą widoczne gołym okiem na niewielkim fragmencie nieba. Kiedy i o której będzie można obserwować to niesamowite ustawienie?

Zobacz wideo Łazik NASA wylądował na Marsie i przesłał pierwsze zdjęcia z jego powierzchni

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy będzie można obserwować wyrównanie planet? To już za kilka chwil

Już w przyszłym tygodniu będzie można oglądać wyrównanie pięciu planet, gdy Jowisz, Merkury, Wenus, Uran i Mars pojawią się blisko siebie na nocnym niebie. Planety wyrównają się 28 marca 2023 roku. Najlepiej widoczne będzie to zjawisko tuż po zachodzie słońca, czyli około godziny 19:20. Najlepiej skierować wzrok na zachód. Co interesujące, wszystkie pięć ciał niebieskich będzie można łatwo zauważyć bez użycia specjalnego sprzętu. Jowisz i Merkury będą jasne i łatwe do zaobserwowania w okolicach horyzontu. Mars natomiast będzie lekko ciemniejszy i położony tuż pod Księżycem. Nie sposób będzie również przegapić Wenus. Najcięższy do dostrzeżenia przez swoją odległość od Ziemi, będzie Uran, do którego obserwacji mogą przydać się lornetki lub teleskopy.

Czym jest wyrównanie planetarne? Istnieją dwie popularne definicje tego zjawiska

Do najpopularniejszych definicji wyrównania planetarnego należą dwa osobne stwierdzenia. Jednym z nich jest:

  • Zdarzenie astronomiczne, w którym planety gromadzą się jednocześnie blisko siebie po jednej stronie Słońca, tak jak jest to widoczne znad Układu Słonecznego.

Są osoby, które uważają, że planety Układu Słonecznego mogą stworzyć linię prostą, jeżeli będziemy patrzeć od strony Słońca. Niestety jednak nie jest to możliwe, gdyż nie da się osiągnąć pełnego wyrównania w trzecim wymiarze. Nawet luźniejsze zgrupowanie w jednym kwadrancie, czyli 90-stopniowym sektorze, jest bardzo rzadkie. Drugą definicją jest:

  • Zjawisko wizualne, gdy planety pojawiają się blisko siebie w małym sektorze nieba, widzianym z Ziemi.

Jeśli Ziemia jest jedną z planet, które zgromadziły się po jednej stronie Słońca, obserwatorom może wydawać się, że planety ustawiają się w jednej linii. Im mniejszy sektor ich widoczności, tym bardziej spektakularne jest ich ustawienie. 28 Marca planety będą widoczne na 50-stopniowym sektorze.

Więcej o: