Matematyk odkrył całkowicie nowy kształt. Figura była poszukiwana od ponad 50. lat. Jej właściwości robią wrażenie. Czy teoria zmieni bieg dotychczasowej nauki o geometrii? Wszystko wskazuje na to, że ma potencjał.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Najnowsze odkrycie nosi nazwę "Einstein", choć nie ma nic wspólnego z popularnym fizykiem. Słowo pochodzi od niemieckiego wyrażenia ein stein, czyli "jeden kamień". Za głównego odkrywcę figury uważa się matematyka David Smith. Jego teoria natychmiast zwróciła uwagę innych naukowców, którzy zaczęli rozmyślać nad zastosowaniami wspomnianej figury (którą potocznie nazwano "kapeluszem"). Szybko okazało się, że ten kształt jest poszukiwany przez nich od dawna, gdyż potrafi on całkowicie zapełnić każdą przestrzeń w aperiodyczny sposób. 13-boczny kształt zachwycił wszystkich swoją niezwykłą właściwością, a praca Davida Smitha czeka już na recenzję i akceptację.
W tym artykule przedstawiamy pierwszy prawdziwy aperiodyczny monotyl – kształt, który wymusza aperiodyczność wyłącznie poprzez geometrię, bez dodatkowych ograniczeń nakładanych przez dopasowanie warunków. Udowadniamy, że ten kształt, który nazywamy "kapeluszem", musi składać się w kafelki oparte na systemie zastępczym
- zdradził prof. Craig Kaplan z Uniwersytetu w Waterloo, cytowany przez serwis "Focus".
Okazuje się, że figura typu "einstein" jest w stanie zmieniać swoje proporcje, jednocześnie wciąż tworząc zwartą mozaikę. Według naukowców "kapelusz" nie jest w stanie stworzyć wzoru, który powtórzy się po transformacji jego elementów. Co to oznacza? Pomimo tego, że 13-boczne figury świetnie do siebie pasują i są w stanie pokryć dowolną płaszczyznę, to nie mogą stworzyć powtarzającego się wzoru, gdyż są aperiodyczne. Co więcej, nawet zmiana długości boków, nie wpływa na zastosowanie kształtu. Ten fakt sprawia, iż jest to jedyna tego typu figura na świecie. Ponadto nowe odkrycie może być niemałym przełomem w branży budowlanej, gdyż ten kształt idealnie sprawdzi się, jako płytki ścienne, za każdym razem tworząc niepowtarzalny wzór. Z tzw. kapelusza skorzystali także artyści. Jeden z nich ujrzał w nowej figurze koszulę z krótkim rękawkiem i stworzył niebanalną grafikę. Patrząc na zainteresowanie kształtem, można uznać, że nie tylko naukowcy tryskają entuzjazmem na wieść o jego odkryciu.