Teraz możesz sprawdzić, czy jesteś człowiekiem sukcesu. Profesorzy z Harvardu stawiają 4 pytania

W dzisiejszych czasach ciężko stwierdzić, czym tak naprawdę jest sukces. Na szczęście z pomocą przyszli naukowcy z Harvardu. Ich zdaniem wystarczy odpowiedzi na kilka pytań, aby dowiedzieć się, czy aspirujemy do osiągania życiowych celów.

Sukces niejedno ma imię, a określenie kiedy zostaje osiągnięty, nie jest takie proste. Sposób na to znaleźli naukowcy z Harvardu, którzy postanowili pomóc ludziom stwierdzić, czy są oni tzw. ludźmi sukcesu. Jak? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo Ewa Chodakowska pełna motywacji. "Nie potrafię przestać fascynować się swoją pracą"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ludzie sukcesu odpowiadają sobie na te pytania. Teraz również możesz to zrobić 

Autorami niezwykłej teorii są profesorowie z Harvardu - Laura Nash i Howard Stevenson. O swoich wieloletnich badaniach dotyczących sukcesu ludzkiego opowiedzieli już w 2004 r. na łamach czasopisma "Business Harvard Review". W eksperymentach wzięło udział mnóstwo ludzi, których życia bardzo się od siebie różniły. Na podstawie otrzymanych wyników stwierdzili, iż tzw. sukces musi zawierać cztery podstawowe składniki

  • szczęście (Czy to, co robię, sprawia mi radość?),
  • powodzenie (Czy jestem dobry w tym, co robię?),
  • ranga (Czy to, co robię, wpływa pozytywnie na moich bliskich?),
  • spuścizna (Czy to, co robię, czyni świat lepszym miejscem?). 

Jak osiągnąć sukces?  Lepiej, aby odpowiedzi były twierdzące

Okazuje się, że pytania umieszczone w nawiasach, to właśnie te, które pomagają w rozwiązaniu zagadki dotyczącej własnego sukcesu

Kiedy człowiek odpowiada choćby częściowo twierdząco na te pytania, to oznacza, że udało mu się osiągnąć równowagę między pracą a życiem prywatnym. Warto powtarzać taki test pod koniec każdego miesiąca i sprawdzać, czy wciąż odpowiedź na każde pytanie brzmi "tak" 

- wyjaśnił Eric Baker, cytowany przez Business Insider. 

Zdaniem ekspertów podczas odpowiadania na te pytania, warto skupić się na wielu aspektach własnego życia. Nawiązywanie do wyłącznie jednej sfery może zaburzyć wyniki. Według naukowców, aby spełnić dwa pierwsze punkty z listy, wystarczy znaleźć pracę lub zajęcie, pozwalające wykorzystać nasze najbardziej charakterystyczne cechy. W przypadku rangi sprawa również nie jest skomplikowana, gdyż jeżeli twój zawód pozwala ci np. utrzymać twoich bliskich, a jednocześnie znaleźć dla nich wolny czas, to odpowiedź powinna brzmieć twierdząco. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA