W misji o nazwie Artemis II weźmie udział m.in. kobieta, Afroamerykanin oraz Kanadyjczyk. Będzie to pierwsza załogowa podróż na księżyc od ponad 50 lat. Christina Koch znajdzie się w okolicy Księżyca jako pierwsza kobieta na świecie, a ludzie nareszcie tam powrócą.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jak ogłosiła amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, załoga Artemis II będzie złożona z dowódcy Reida Wisemana, pilota Victora Glovera oraz specjalistów misji Christiny Koch i Jeremy'ego Hansena. Koch będzie pierwszą kobietą, Glover pierwszym Afroamerykaninem, a Hansen pierwszym Kanadyjczykiem, którzy polecą w okolice Księżyca. Misja planowana jest na listopad 2024 r. i będzie drugim lotem w ramach programu Artemis, którego celem jest powrót astronautów na powierzchnię Księżyca oraz zapoczątkowanie tam stałej obecności ludzi.
Załogowa misja NASA Artemis II wokół Księżyca zainspiruje następne pokolenie odkrywców i pokaże każdemu dziecku w Ameryce, Kanadzie i na całym świecie, że jeśli mogą o czymś marzyć, mogą to ziścić
- napisał na Twitterze Joe Biden.
Ostatnim załogowym lotem (z udziałem astronautów) w okolice Księżyca była misja Apollo z 1972 r. Podczas 10-dniowej misja Artemis II astronauci mają przetestować działanie kapsuły Orion oraz techniki niezbędne do umożliwienia egzystencji ludzi w głębokiej przestrzeni kosmicznej. Jest to kolejny krok, który pozwoli na lądowanie na Księżycu w ramach misji Artemis III, która została zaplanowana na 2025 r. Dowódcą załogi został Amerykanin Reid Wiseman, jednak największym doświadczeniem wśród uczestników lotu może pochwalić się Christina Koch. To inżynierka i astronautka, do której należy rekord kobiet dotyczący czasu spędzonego w przestrzeni kosmicznej. Jest to łącznie 328 dni, 13 godzin i 58 minut. Christin podczas specjalnej konferencji wspomniała, że marzenia o eksploracji kosmosu towarzyszą jej już od dzieciństwa, a bycie pierwszą kobietą w okolicy Srebrnego Globu, z szansą na postawienie na nim stopy, jest dla niej niezwykłym wyróżnieniem.