Starsi ludzie naprawdę mają swój zapach. I nie ma on nic wspólnego z higieną. Tego nikt nie uniknie

Starsi ludzie pachną inaczej? Specyficzny zapach seniorów od lat był niezwykłą bolączką dla naukowców. Niesamowity eksperyment ukazał szokującą prawdę. Tu nie chodzi o ilość kąpieli. To jawne działanie Matki Natury.

Skąd się bierze specyficzny zapach starszych ludzi? Naukowcy przeprowadzili specjalny eksperyment, dzięki któremu doszli do prawdy. Już nie ma żadnych wątpliwości, winny temu jest ludzki organizm

Zobacz wideo Pani Janina zdradza przepis na szczęśliwe małżeństwo: Nie wolno się przeciwstawiać, a najpiękniejsze jest to, żeby małżeństwo się szanowało

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zapach starszych ludzi to nie blef. Oni naprawdę pachną inaczej 

Każdy człowiek posiada swój własny zapach, który zależy od wielu czynników, w tym wieku, stanu zdrowia, diety, higieny, a nawet płci. Najbardziej powszechnym i charakterystycznym zapachem jest woń starszych ludzi. Jest ona wyjątkowo intensywna i szczególnie wyczuwalna w pomieszczeniach, w których znajdują się seniorzy. Co ciekawe ludziom ciężko jest porównać ją do innych, znanych im zapachów. Niektórzy twierdzą, iż kojarzy się on ze stęchlizną, a inni zaś, że przypomina on coś związanego z tłuszczem. Ogromna zagwozdka dotycząca zapachu starszych osób skłoniła naukowców do pochylenia się na tę sprawą.

Charakterystyczny zapach seniorów nasila się z wiekiem. Nikt go nie uniknie

Eksperyment przeprowadziła grupa japońskich uczonych kierowana przez dr Shinichiro Haze z Jokohamy. W badaniu wzięły udział 22 osoby w wieku od 26 lat do 75 lat. Uczestnicy mieli nosić przez trzy noce specjalne koszulki, które wychwytywały zapachy i ustalały ich skład. Cząsteczki, które osadzały się na materiale, były pobierane do dalszej analizy. Eksperci przy okazji odkryli, iż tzw. zapach to efekt zmiany substancji chemicznych wytwarzanych przez organizm. Właściwie  mieszanka chemikaliów, na które wpływ ma naprawdę wiele rzeczy. Choć na większość z nich nie oddziaływał wiek, to jedna cząsteczka stanowiła wyjątek. Związek 2-nonenal został wchłonięty wyłącznie przez koszulki uczestników po 40. roku życia. Naukowcy uznali, iż ten nienasycony aldehyd wytwarza się, gdy nienasycone kwasy tłuszczowe omega-7 obecne na skórze zaczynają się utleniać i zanikać. Wniosek był prosty - stężenie 2-nonenalu wzrasta wraz z wiekiem i jest bezpośrednio związane ze starzeniem się. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.