Naukowcy odkryli tajemniczy materiał. "Nigdy nie widzieliśmy, aby występował naturalnie na Ziemi"

Biurze z piorunami niektórych niepokoją, a innych fascynują. Dla naukowców natomiast mogą być źródłem cennych odkryć. Przykładem tego jest sytuacja, która wydarzyła się w New Port Rickey w stanie Floryda. Znaleziony "skamieniały piorun" zawierał materiał, który nie występuje na naszej planecie.

Odkrycia nieznanego materiału dokonał geolog Matthew Pasek z University of South Florida. Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony uczelni, "skamieniały piorun" został znaleziony przez właścicieli jednej z pobliskich posesji. Pasek odkupił od nich znalezisko i wraz z zespołem rozpoczął badania. Otrzymane rezultaty zostały opublikowane w "Communications Earth & Environment".

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Interesują cię naukowe nowinki? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czym są fulguryty? Niesamowite zjawisko powstające podczas burzy

Nazwa właściwa znalezionego "skamieniałego pioruna" to fulguryt, w polskiej literaturze znany również jako piorunowiec lub strzałka piorunowa.

Gdy piorun uderza w drzewo, ziemia typowo eksploduje, a trawa w otoczeniu obumiera. Powstaje wtedy blizna, a ładunek elektryczny jest wysyłany do pobliskich kamieni, gleby i piasku, tworząc wówczas fulguryty, znane również jako "skamieniałe pioruny"

- wyjaśnia Pasek.

Samo zjawisko jest więc dobrze znane, jednak fulguryt z Florydy zawierał szczególną formę krystalicznego fosforu, której naukowcy nigdy dotąd nie widzieli na Ziemi.

Nigdy nie widzieliśmy, aby ten materiał występował naturalnie na Ziemi — minerały podobne do niego można znaleźć w meteorytach i przestrzeni kosmicznej, ale nigdy nigdzie nie widzieliśmy dokładnie tego materiału

- tłumaczy geolog.

Jak powstał nieznany materiał? Uderzenie pioruna w drzewo wywołało zaskakującą reakcję

Okazuje się, że za powstanie tego nietypowego minerału są najprawdopodobniej odpowiedzialne specyficzne warunki, w których powstał. Środowisko Florydy charakteryzuje się dużą wilgotnością, w związku z czym korzenie drzew często gromadzą tam duże ilości żelaza. Uderzenie pioruna spowodowało z kolei zapłon węgla zawartego w samym drzewie, co doprowadziło do niespotykanej reakcji między dwoma pierwiastkami.

Naukowcy podjęli próbę odtworzenia minerału w warunkach laboratoryjnych, jednak zakończyła się ona niepowodzeniem. Może to sugerować, że dla zajścia właściwej reakcji konieczne są bardzo ściśle określone warunki. Ponadto planowane są dalsze badania nad znalezionym materiałem w celu jego lepszego zrozumienia. Pozwolą one też ustalić, czy niespotykana forma fosforu faktycznie kwalifikuje się jako całkiem nowy minerał.

Więcej o:
Copyright © Agora SA