Całkowite zaćmienie Słońca w Polsce. Na kolejny spektakl możemy czekać latami. Naukowcy podają datę

Od ostatniego całkowitego zaćmienia słońca w Polsce minęło już sporo czasu. Jak długo zatem przyjdzie nam czekać na kolejne zjawisko? Eksperci już wiedzą, kiedy to nastąpi. Na takie wydarzenie warto czekać nawet 100 lat.

Ostatnie całkowite zaćmienie słońca w Polsce było prawie 70 lat temu, a na kolejne przyjdzie nam zaczekać ponad 100 lat. Ten fakt sprawia, że większość z nas nawet nie będzie miała okazji doświadczyć tego niezwykłego zjawiska. 

Zobacz wideo Tak w przyspieszeniu wyglądało zaćmienie słońca z 10 czerwca

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy było ostatnie całkowite zaćmienie słońca w Polsce? Pamiętają je tylko nieliczni

W ostatnich dniach tematem numer jeden jest Australia i niezwykłe wydarzenie, które cieszy zarówno mieszkańców, jak i obecnych na miejscu turystów. Już 20 kwietnia przed 5 rano czasu polskiego obserwowaliśmy tam ekstremalne zjawisko, jakim jest całkowite zaćmienie słońca. Czym dokładnie jest? Występuje wtedy, gdy Księżyc obserwowany z perspektywy Ziemi zasłania całość tarczy gwiazdy centralnej. Niestety, tym razem nie będzie ono widoczne w innych częściach świata, w tym także w Polsce . Zupełnie inna sytuacja miała miejsce dokładnie 30 czerwa 1954 r., czyli 69 lat temu, kiedy to nastąpiło całkowite zaćmienie słońca, którego pasmo było tak duże, że objęło północno-wschodnią część naszego kraju, a dokładniej Suwałki i Sejny. Niestety. to również ostatnie tego typu zjawisko widoczne w Polsce, które jeszcze na długo takim pozostanie. 

Na całkowite zaćmienie słońca Polacy muszą zaczekać ponad 100 lat. Badacze znają datę

Wszystko wskazuje na to, że następnego całkowitego zaćmienia słońca doczekają tylko długowieczni. Eksperci twierdzą, iż to niezwykłe widowisko odbędzie się 7 października 2135 r. w godzinach porannych. Osoby chcące zobaczyć to rzadkie zjawisko będą musiały wybrać się na południe kraju, gdyż to właśnie tam będzie wędrował cień Księżyca. Ci, którzy boją się, że nie będzie im dane tego zobaczyć, mogą ruszyć w podróż do Australii, lub zaczekać na rok 2024, w którym to zaćmienie całkowite ma nastąpić w Meksyku. Ponadto nieco szybciej w Polsce będzie widoczne tzw. zaćmienie obrączkowe, które będziemy mogli obserwować 13 lipca 2075 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.