Tak pachniała Kleopatra. Naukowcy odtworzyli perfumy starożytnej władczyni Egiptu. Były jak klej

Naukowcy odkryli, jak naprawdę pachniała Kleopatra. Dokonali niemałego przełomu i odtworzyli ekskluzywne egipskie perfumy. Nie przypominają tych, które znamy obecnie. Ich skład może zaskakiwać - starożytna władczyni ceniła sobie ostre zapachy.

Naukowcy od lat byli zafascynowani perfumami popularnymi w starożytnym Egipcie. W 2012 w starożytnym mieście Thmuis badacze prowadzący wykopaliska znaleźli elementy pachnideł mających ponad 2000 lat. Jakie nuty zapachowe towarzyszyły zatem Kleopatrze? Teraz już wiemy.

Zobacz wideo Kuchnia egipska, czyli przysmaki znad Nilu, których musisz spróbować

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Perfumy królowej Kleopatry. Teraz każdy może pachnieć jak ona

Naukowcy Robert Littman i Jay Silverstein z Uniwersytetu w Manoa na Hawajach poddali pozostałości odnalezionych perfum szczegółowej analizie chemicznej, która była pierwszym krokiem do rozwikłania tej wieloletniej zagadki. W swoich badaniach wykorzystali fluorescencję rentgenowską, dzięki której mogli rozpoznać cząsteczki obecne w odnalezionych butelkach. Badacze z Hawaii porównali uzyskane wyniki z odnalezionymi treściami pisanymi, co pozwoliło im świętować ogromny sukces

Najdroższe perfumy w Egipcie. Tym pachniała królowa Kleopatra

Co było w składzie Medesian i Metopian, czyli najpopularniejszych starożytnych perfum? Okazało się, że ich podstawą musiał być olej roślinny, bądź tłuszcza zwierzęcy, co znacznie różni je od współczesnych zapachów, których bazą jest alkohol. Ponadto w ich skład wchodziły takie składniki jak: cynamon, kardamon, mirra oraz żywica. Formuła, jaką otrzymali badacze, nie przypominała tej, którą my znamy. Wszystko wskazuje na to, że starożytne perfumy były znacznie gęstsze i lepkie jak klej, co mogło wpływać na ich niepowtarzalną trwałość. Naukowcy odtworzyli także drugi zapach, który był znacznie ostrzejszy od poprzedniego. To właśnie tych perfum prawdopodobnie używała Kleopatra. W składzie ulubionego zapachu starożytnej królowej znaleziono: miód, wino, mirrę, galbanum, gorzkie migdały, oliwki, kardamon, olej balsamiczny i terpentynę. Dlatego jeśli pragniesz pachnieć niczym egipska królowa Kleopatra, postaw na intensywne, korzenne i orientalne perfumy. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA