Japoński start-up doprowadzi do przełomu? Ich sektor kosmiczny jest coraz bliżej historycznego wydarzenia. Już dzisiaj ma odbyć się próba lądowania na Księżycu lądownika o nazwie Hakuto-R. Dlaczego jest to tak wyniosła chwila? Wyjaśniamy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Już dzisiaj japońska firma ispace, od lat zajmująca się eksploracją Księżyca, planuje wykonać pierwsze w historii prywatne lądowanie na jego powierzchni. Japoński lądownik Hakuto-R ma osiąść na naturalnym satelicie Ziemi w ramach zakończenia misji M1, zainicjowanej w grudniu 2022 roku. Jest to jedna z dwóch planowanych przez ispace. Firma zajmuje się budową lądowników oraz łazików księżycowych, a w przyszłości chce oferować także łatwo dostępne (tanie i częste) loty na Księżyc. Japońska spółka pragnie także być niegdyś wydobywcom zasobów księżycowych, które będą trafiały na sprzedaż.
Sonda Hakuto-R została wystrzelona na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Według informacji udzielonych przez firmę ispace przewidują oni lądowanie w kraterze Atlas znajdującym się przy południowo-wschodniej krawędzi księżycowego Morza Zimna. W związku z tym, iż jest to niezwykle skomplikowana operacja, inżynierzy zaplanowali również alternatywne miejsca oraz daty lądowania (26 kwietnia, 1 maja oraz 3 maja). Aktualnie lądownik znajduje się około 100 kilometrów nad powierzchnią Księżyca i oczekuje na dalsze polecenia. Oficjalne lądowanie ma rozpocząć się od manewru hamowania, dzięki któremu Hakuto-R włączy swój główny silnik i zejdzie z orbity. Następnie lądownik wykona serię zaplanowanych manewrów, które pozwolą mu na zmniejszenie prędkości, obniżenie wysokości i dostosowanie swojej orientacji względem Księżyca. Cały proces lądowania powinien potrwać około godziny.
Jeżeli lądowanie zakończy się sukcesem, a japońska firma nie będzie musiała patrzeć, jak ich lądownik rozbija się o powierzchnię Księżyca, to na miejscu swoje prace rozpocznie dostarczony przez sondę łazik Rashid. Do tej pory tylko trzem krajom udało się umieścić robota na powierzchni Księżyca, a dokładniej Stanom Zjednoczonym, Rosji i Chinom.