Grzyby, które jedzą plastik. To odkrycie może mieć ogromny wpływ na ochronę naszej planety

Plastik stanowi jedno z poważniejszych zagrożeń dla środowiska. Naukowcy dokonali jednak odkrycia, które może nam znacząco pomóc w walce z tworzywami sztucznymi. Okazuje się, że niektóre naturalnie występujące grzyby żywią się właśnie tym materiałem. Co więcej, mogą go strawić w rekordowym tempie.

Skala problemu związanego z plastikiem wynika z dwóch czynników. Po pierwsze, plastik jest wykorzystywany bardzo powszechnie w różnych dziedzinach życia. Po drugie, plastikowe odpady rozkładają się niezwykle długo. Zmienić to może jednak odkrycie naukowców z University of Sydney w Australii. Opis i wyniki ich badań zostały opublikowane w piśmie "npj Materials Degradation".

Zobacz wideo Jakie są najbardziej palące problemy dotyczące ekologii?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Grzyby, które rozkładają nawet wytrzymały plastik. Jakie wyniki uzyskano w badaniach?

Omawiane odkrycie dotyczy dwóch powszechnie występujących grzybów: Aspergillus terreus i Engyodontium album. Podczas badania odnotowano, że 25-27% podanych próbek polipropylenu zostało stawiane przez grzyby w zaledwie 90 dni. Całość próbek natomiast została rozłożona po 140 dniach, czyli niecałych 5 miesiącach.

Polipropylen jest bardzo wytrzymałym plastikiem wykorzystywanym do produkcji zakrętek do butelek, pojemników na żywność i plastikowych opakowań. Dodajmy, że jego degradacja w normalnych warunkach może trwać setki lat. Grzyby radzą sobie również z różnymi formami plastiku, począwszy od granulek aż po arkusze polipropylenu powlekane aluminium. Co ciekawe, niektóre z grzybów były w stanie rozłożyć nawet tzw. wieczne chemikalia jak PFAS. Przypadek ten wymaga jednak dokładniejszego zbadania.

Znaczenie odkrycia dla środowiska. Potrzeba dalszego zgłębienia

Otrzymane rezultaty są bardzo obiecujące i napawają optymizmem. Należy jednak zaznaczyć, że przed wprowadzeniem tego rozwiązania na szerszą skalę konieczne są dalsze szczegółowe testy. Sprawdzony musi być potencjalny wpływ na środowisko naturalne czy też możliwości jeszcze większego przyspieszenia procesu. Ponadto przed ewentualną realizacją większego projektu konieczne by było uwzględnienie aspektów ekonomicznych całego przedsięwzięcia. Niemniej odkrycia tego nie można lekceważyć. Jak dotąd znanych jest około 400 mikroorganizmów będących w stanie rozłożyć plastik, ale żaden z nich nie działa tak szybko i skutecznie.

To najwyższy wskaźnik degradacji odnotowany w literaturze

- mówi o wynikach przeprowadzonych badań profesor Ali Abbas z University of Sydney.

Lubisz ciekawostki naukowe? Te artykuły mogą cię też zainteresować:

Naukowcy odkryli baterię, którą można zjeść
Przełomowe odkrycie polskich naukowców na temat "efekt orzecha brazylijskiego"
Inteligencja niedźwiedzi zaskoczyła naukowców

Więcej o:
Copyright © Agora SA